Zmetek Babiš, který si sám jel na Krétu..zuří opozice a reaguje na výhružku lidem o lockdownu!

Kolaz Babiš, Kalousek, Rakusan, Fiala
Kolaz Babiš, Kalousek, Rakusan, Fiala

Dlouho očekávaná páteční tiskovka k aktuální hrozivé situaci týkající se nové nákazy koronavirem proběhla dle očekávání. Premiér Babiš občanům mimo jiné na konferenci pohrozil, že musí dodržovat nařízená pravidla, jinak nelze vyloučit lockdown. Opozice je výhružkou Babiše zdrcena. Kalousek premiéra počastoval „zmetkem“ a Rakušan si rýpl do jeho dovolené na Krétě, kterou si toto léto sám neodpustil. Lidé za aktuální stav podle něho rozhodně nemohou.

Premiér Andrej Babiš své vystoupení zahájil tím, že zrekapituloval nová opatření, která se od pondělí zavedou a budou trvat 14 dnů.  „Já si myslím, že jsou velice a extrémně důležitá. Jejich cílem je zamezit rozšíření epidemie. Ta situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Dnes v noci jsme překročili 100 tisíc nakažených. A máme tady velký výskyt viru, který se šíří komunitně a zároveň se virus chová jinak než na začátku roku“, důrazně apeloval Babiš.

Šéf hnutí ANO ovšem apeloval i na lidi, ať dodržují pravidla. „A já jsem vás opakovaně prosil, abyste dodržovali pravidla nastavená vládou a znovu vás o to prosím, ale zároveň vás důrazně žádám,“ adresoval občanům a dodal, že názor lidí se samozřejmě zásadně změnil. Prý  sedm procent Čechů si roušky nebere nikdy. Podle něho je závěr jasný. „Buď budeme všichni opatření dodržovat, nebo my budeme muset přistoupit urychleně k dalším omezujícím krokům a nemůžeme vyloučit ani lockdown. Což samozřejmě bude mít dopad na náš každodenní život, na naši společnost, na zaměstnanost a ekonomiku,“ varoval Babiš a vyjádřil politování nad tím, že si takovou situaci nepřál. V této chvíli ale tento scénář nelze vyloučit.

Babišův výrok ale zvedl mnohé ze židle. Opoziční politici zuří. „Zásadní sdělení Andreje Babiše dnes na ČT 24: “Pokud budeme muset nařídit lock down, bude to Vaše vina, protože nedodržujete pravidla.” Ani slovo omluvy, ani slovo přiznání vlastní chyby. Zmetek…“, tepe premiéra předseda poslanců Miroslav Kalousek (TOP09).

Šéf ODS Petr Fiala z projevu Babiše také není dvakrát nadšený. Podle něj je nemyslitelné, aby premiér občanům vyhrožoval. „Včera jsem požádal veřejnost o odpovědnost a dodržování opatření. Premiér nemá hrozit, ale pokorně požádat o totéž. Lidé nemohou za současný stav, je to selhání vlády. Společně se z toho ale dostaneme“, napsal politolog na Twitteru.

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN se obul do premiéra, že lidé za současný stav nemůžou. Někteří dokonce ani na dovolenou nejezdili. Rýpl si tak do Babiše, který si dovolenou na Krétě toto „koronavirové“ léto neodpustil. Třebaže premiér vyzýval, aby Češi přes léto utráceli především doma, svou plánovanou dovolenou na Krétě nezrušil a naplno si ji se svoji manželkou užil. „V jednom se s premiérem shodnu. Prosím, buďme teď ohleduplní a zkusme ten virus zase porazit. Ale nesvádějte, pane premiére, svoje letní selhání na lidi. Děláme, pane premiére, co můžeme. Ani na Krétě jsme nebyli“, uvedl.

Předseda vlády na tiskovce dále vyzýval lidi, ať zůstanou o víkendu doma a příští týden pracují z domova.“Lidé s covidem umírají. Covid je infekční nemoc, ale já se ptám, jestli skutečně potřebujeme každý den slyšet tyto strašné zprávy o zemřelých, aby to některé lidi skutečně a konečně přesvědčilo, že opravdu mají nosit roušku. Že mají opravdu dodržovat rozestupy. A neshromažďovat se ve větších skupinách lidí – a že opravdu uznají, že covid-19 není výmysl, ale je to skutečná věc,“ varoval Babiš.

„Chápu, že všichni toho mají plné zuby. Hospodští volají, majitelé sportovních center, umělci, pořadatelé hromadných akcí a samozřejmě mladí, které prostě nebaví sedět doma a mají samozřejmě už plné zuby i distanční výuky. Tomu rozumím. Zase nějaká pravidla, zase vláda otravuje, ale prosím vás, teď se musíme skutečně semknout a musíme to vydržet a hlavně ta pravidla dodržovat. My ten vir můžeme skutečně porazit všichni společně“, prosil lidi o trpělivost šéf hnutí ANO a dodal, že se zvyšuje i počet nakažených zdravotnického personálu.

„Snažíme se připravit na tu situaci, ale je to složité. Je to složité, a proto je důležité, abychom si všichni uvědomili tuto situaci,“ zdůraznil a přislíbil mimo jiné pomoc podnikatelům.