Vyšší šlechta se pustila do Hradu kvůli kanálu. Czernin: „Ve 14. století by Ovčáček skončil na pranýři!

Názorové přestřelky mezi politiky a osobami s politiky spřízněnými se čím dál častěji odehrávají na sociálních sítích. Jedna z posledních, která určitě část lidí pobavila a část nazvedla, létala na twitteru a následně facebooku mezi mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem a senátorem a 1. místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem.

Czernin se zastal své spolustranické kolegyně a zároveň udělil Ovčáčkovi veřejně nepříjemnou lekci. Nutno podotknout, že mu mluvčí nezůstal nic dlužen.

Zajímavou výměnu názorů spustil fakt, že v době rekordního schodku státního rozpočtu a bezprecedentní koronavirové krize se vláda vrátila ke kontroverznímu kanálu Dunaj-Odra-Labe.  Jde o projekt, za jehož vybudování se dlouhodobě zasazuje prezident Miloš Zeman. Ministři se podle schváleného dokumentu pustí do příprav prvního úseku, který vyjde daňové poplatníky podle odhadů na 15 miliard korun. Jedná se přitom o záležitost, která čelí dlouhodobé kritice ekonomických i ekologických expertů, stejně jako samotných obcí a měst, které jsou na jeho plánované trase. Hlasitě si dovolila to zkritizovat Markéta Adamová Pekarová.

„Hanba by měla fackovat ty, co to podporují,“ vzkázala šéfka levicově liberální TOP 09 podporovatelům kanálu Dunaj-Odra. A to se Jiřímu Ovčáčkovi nelíbilo.

„Silná slova neznamenají moudrost,“ napsal v pondělí na svém twitterovém účtu mluvčí prezidenta. Podle něj kritika šéfky TOP 09 je prý i vzkazem Karlu IV. a Tomáši Baťovi.

Z Hradu by Vás hnali bičem, Ovčáčku!

„Mluvčí Ovčáčku! Nerad ruším od buranského mistrování zvolené poslankyně nikým nevoleným úředníčkem, ale jako příbuzný Karla IV. Vás upozorňuji, že za toto chování byste ve 14. století šel minimálně na pranýř, případně by Vás z Hradu hnali bičem až k Vltavě. Chovejte se slušně!“ vyzval Ovčáčka senátor Czernin.

A protože mluvčí prezidenta zdatně odráží různé útoky, které na něj často směřují na sociálních sítích a má rád posední slovo, přestřelka tím rozhodně nekončila. Směrem k Tomáši Czerninovi proto letělo ponaučení. „Být šlechticem není zásluha. Být šlechticem ducha je dar. Vaše vskutku nízké a zároveň povýšenecké urážky jsou svědkem, že onen dar postrádáte. A v tom Vám nepomůže ani deset tisíc titulů.“

Vyzval pak ještě všechny své sledující, aby klidně diskusi dál sdíleli. „Podívejte se pozorně, jak pohrdlivě a povýšenecky by se chovali ke každému z nás ti demokraté z opozice, kdyby vládli. Vyhrožovat bičem a u toho si hrát na šlechtice. My jsme pro ně jen plebs, kterému oni mají rozkazovat,“ poučil ještě všechny sledující Ovčáček

autor: ah