Nekonvenční bioložka Peková: Druhá vlna se nekoná. Do Vánoc jsme z toho venku!

Molekulární bioložka Soňa Peková – známá svými nekonvenčními názory na nový typ koronaviru – se vrací zpět na mediální scénu. Rekordní nárůsty nově nakažených ji neodrazují od toho, aby si držela svoji rétorickou linku. Nemoc podle ní do půl roka zmizí a druhá vlna nepřijde. Za ohromným nárůstem nakažených vidí cesty Čechů do zahraničí. Peková to v pondělí řekla na besedě Hovory X, kterou uspořádal časopis Reflex.

Často kritizovaná bioložka v červnu totiž uvedla, že druhá vlna nepřijde. Podle svých slov i nyní věří, že o nic závažného nejde.  „O nějaké druhé vlně epidemie bych vůbec nemluvila, možná bych mluvila o druhé vlně hrůzy, která se pouští na obyvatele,“ řekla během debaty, která se uskutečnila v pražské Malostranské besedě s tím, že za současný stav podle ní mohou především letní dovolené Čechů v zahraničí.

Po počáteční euforii ze zvládnutí první vlny se hodně lidí podle ní rozradostněně rozjeli do všech koutů světa. „Jako mravenci do mraveniště natahali ty otrávené kousky. Prostě ten virus zase přivezli zpět,“ vysvětlila a dodala, že ji samotnou nenapadlo, že se sem toho po prázdninách tolik natáhne.

Právě kontakt s cizinci podle ní stojí za tím, že se zde nacházejí nebezpečnější formy viru, které sužují občany na jednotkách intenzivní péče. Přesto tvrdí, že kdyby se přestalo na nemoc testovat, tak by tím epidemie skončila.

Odkázala v tomto kontextu k tomu, co celou dobu říká. Virus totiž dle slov Pekanové mutuje a tím zároveň slábne až postupně vymizí. Koronavirus se podle ní reprodukuje extrémně rychle, což je pro něj chyba. „Na tu svojí rychlost nakonec viry dojedou a zahubí se. Viděli jsme to na příkladu SARS a MERS,“ vysvětlila a pokračovala, že věří, že do Vánoc bude od viru klid.  „U takzvané první vlny jsme vídali pozitivity tak měsíc a půl a pak to zmizelo. Teď jsme začali vídat tak někdy koncem července, takže já si myslím, že ještě chvilku a že to pak zmizí,“ vysvětlila svůj optimistický pohled.

Zároveň se snažila vysvětlit, proč má jiný názor než řada dalších odborníků. Podle ní lékař z první linie se vyjadřuje od lůžka JIP, vidí je tyhle pacienty, kteří jsou hodně nemocní.  „Já jsem zase ten pěšák v první linii boje v holínkách od bláta a skutečně vidím to, co se pohybuje v populaci. K mému nesmírně příjemnému překvapení se v populaci pohybuje dost velké množství pozitivních lidí ale bezpříznakových, což znamená, že kdybychom ty lidi z nějakého vládního nařízení nevyšetřovali, tak bych řekla, že ten virus už tady prostě není,“ uvedla závěrem