Zeman ťal umělce do živého. Po Hůlkově gestu se vzpříčil i Landa s Krampolem

Prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech naštval svými výroky i lidi, kteří za ním do teď stáli. Svoji další rozladěnosti dali průchod ale i odpůrci hlavy státu, co se dosud drželi v ústraní. Například zpěvák Daniel Landa.

Uprostřed sílící pandemické krize totiž po delší době promluvil prezident k národu. Poskytl rozhovor MF Dnes a pro Blesk TV. Kdo ale očekával povzbudivá slova, šeredně se spletl. Miloš Zeman tak, jak se stává téměř tradicí, pozurážel tentokrát umělce i živnostníky.

Pražská smetánka by měla podle něj místo chození do barů číst knihy a „vylepšovat tak svou nízkou úroveň vzdělanosti“. Velkou vlnu nevole vyvolala věta: „Umělci vytvořili svá nejlepší díla, když byli hladoví.“ A svoje výroky ještě okořenil slovy, že kritici hlavy státu na sociálních sítích jsou „internetoví blbečci“; případně ještě to, že lidé zlehčující koronavirus, jsou „užvanění amatéři“.

Není divu, že umělci, vůči kterým byl „bonmot“ namířen, reagovali téměř vzápětí. „Máte pravdu, pane prezidente. Hladoví a zoufalí umělci skutečně tvořili velmi silné písně. A potom je také jako obří sbor zpívaly statisíce hrdel. Těch, jak říkáte, neschopných, zkrachovalých, nezaměstnaných a hladových blbečků,“ reagoval na své facebookovém profilu zpěvák a producent Daniel Landa. Jak dodal vzápětí, není si však prý tak úplně jistý, zda se to potom bude prezidentovi líbit.

„Přeju Vám zdraví, důstojnost a možná i trochu pokory a úcty vůči Vašim lidem v nouzi. Snad se to k Vám dostane. Váš svobodný a hrdý občan Landa,“ napsal zpěvák, který často budí kontroverze, ale tímto vyjádřením se držel poměrně při zemi. Jasně ale dal rezidentovi najevo, že odpor lidí může zvednout vlnu, která by mohla hodně představitelů moci spláchnout.

Doporučuje chudobu druhým, sám ale nešetří

Mimo jiné reagovala na výroky také dokumentaristka Alena Činčerová. Připomněla při té příležitosti známé přísloví, které však doplnila faktickými údaji: „Sytý hladovému nevěří. Správa Pražského hradu dostane kvůli krizi 215 milionů, prezidentská kancelář téměř 20 milionů korun navíc. Na Hradě tedy teď žádné nejkrásnější dílo nevznikne.“

Ačkoli se jindy prezidenta zastával herec a bavič Jiří Krampol, tentokrát ani on nezůstal stranou kritiky. „Říkat, že umělci tvořili nejlépe, když byli hladoví? To znamená, že by měli být hladoví celý život, aby něco vzniklo? To je blbost,“ řekl Krampol., který od prezidenta obdržel v minulosti vyznamenání. Na rozdíl od zpěváka Daniela Hůlky toto státní vyznamenání vracet prý ale neplánuje.

Odmítl však také to, že by v tomto případě šlo ze strany Miloše Zemana jen o pouhý drsný bonmot. „Jestli se přece má dařit třeba dobrému divadlu, tak musí panovat pohoda, klid a lidé to musí dělat s radostí, protože je to baví a těší se na zdárný výsledek,“ dodal ještě známý herec.

Pročistí se trh, zmizí ti neschopní?

Česko, jako většina světa se nachází v krizi. Kvůli pandemii nového koronaviru se hroutí řada byznysů a lidem hrozí ztráta zaměstnání. Není tedy divu, že jsou občané citliví na to, když se jejich prezident neštítí veřejně mluvit o tom, že kalamitní stav „pročistí trh“ a díky němu se „zbavíme neschopných podnikatelů, kteří by zkrachovali tak jako tak a jen natahují ruce“.

Slova uvedl Zeman v souvislosti se spekulacemi o případném novém celkovém lockdownu. Z vyjádření Zemana je patrné, že v případě, kdyby k němu došlo, zkrachují pouze neschopní podnikatelé. Doslova v rozhovoru uvedl, že je však zastáncem toho, čemu se říká COVID III.

„To znamená dlouhodobé, státem garantované úvěry s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A když podnikatelé nedokážou tento úvěr využít a zkrachují, nu, tak se pročistí trh. Protože jejich firma, když tuto pomoc nedokázala využít, je zřejmě neschopná, nebo jsou přesněji řečeno neschopní ti podnikatelé,“ konstatoval věty, které řadu lidí bolestivě zasáhly.

autor (ah)