Fiala chce vyslovit nedůvěru vládě. Ovčáček: Nenávistná opozice baží po moci

Šéf ODS Petr Fiala v reakci na pondělní tiskovou konferenci vlády týkající se aktuálního epidemického stavu se rozhodl svolat předsednictvo strany. Verdikt ze zasedání zněl jasně. ODS je po skončení nouzového stavu připravena zahájit jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Podle mluvčího Hradu je pod zástěrkou veřejného blaha skrytá touha po moci a sobectví.

„Vláda a osobně premiér jsou zodpovědní za fatální nepřipravenost ČR na druhou vlnu pandemie, podcenění situace, chaos, ale i následné ekonomické škody. Přestože kapacity a schopnosti ČR čelit epidemii byly dostatečné, vláda je promrhala“, shrnul výsledky zasedání na Twitteru Petr Fiala, šéf ODS a dodává, že kompenzace měly být už dávno připraveny. „Když to vláda nedokáže, jsme připraveni jí v tom pomoci nebo to udělat za ni“, varuje Fiala a pokračuje, že ODS je připravena jednat a usilovat o změnu.  „Premiér ztratil schopnost řídit vládu i naši zemi. Vláda by měla po skončení nouzového stavu požádat o důvěru. Pokud to neudělá, je ODS připravena zahájit jednání o vyslovení nedůvěry vládě“, nastínil pravicový politik.

Opatření jsou podle ODS dále zjevně dělána bez relevantních dat, která opakovaně žádáme. „Vláda ani včera nepředložila žádná data, která by zdůvodňovala, proč ke konkrétním krokům přistoupila. Premiér a vláda opakovaně lhali veřejnosti. Minulý týden jsme se ještě snažili věřit, že vláda rozhoduje podle predikcí, analýz a dat. Včerejšek nás definitivně přesvědčil, že tomu tak není,“ píše se v tiskové zprávě občanských demokratů a apeluj znovu na občany, aby se chovali zodpovědně.

Občanským demokratům vadí zavřené školy a to, že vláda nepředložila návrh okamžitých kompenzací pro lidi a firmy, které uvrhnou do kompenzačních problémů.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček postoj ODS odsoudil. Podle něj to jen poukazuje na sobectví.  „V hodině těžké, kdy jen společně dokážeme projít temnou roklí, nenávistná opozice nesmírně bažící po moci touží prohloubit krizi pádem vlády. Koruna sobectví definitivně dosedla na hlavu těch, pro které osud republiky neznamená nic“, napsal na Twitteru.

Vláda na včerejší tiskové konferenci oznámila přesnou podobu nových opatření proti šíření koronaviru, která budou platit od středy 14. října. Rozhodla o uzavření škol, kromě mateřských, zakázala pití alkoholu na veřejných místech, omezila shromažďování nad šest osob. Od středy budou muset zavřít restaurace, bary a kluby až do 3. listopadu, kdy má skončit nouzový stav. Dále bude povinné nosit roušky na zastávkách hromadné dopravy.