Zeman chce svůj ceremoniál. Odpůrci běsní: Je to vrchol papalášství a totální výsměch občanům!

Pondělí se neslo v duchu intenzivních jednání vlády, Bezpečnostní rady státu o současné vypjaté situaci týkající se nákazy novým koronavirem. Večer funkcionáři předstoupili před národ a zevrubně popsali chystaná tvrdší opatření k zabrzdění epidemie. Vláda zavřela školy, bary i restaurace, ale prezident Zeman neoblomě trvá na svém ceremoniálu k oslavám 28. října. Opozice běsní. Je to výsměch občanům. Rýpl si i koaliční sociální demokrat Václav Votava, který by uskutečnění oslav považoval za „vrchol papalášství“.

Během zavedených tvrdých opatření by se měl 28. října konat ceremoniál udělování státních vyznamenání na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman řekl, že udělá vše pro to, aby se ceremoniál uskutečnil. Podle Prymuly se nyní ceremoniál plánuje s omezeným počtem účastníků. Kromě prezidenta a oceněných by přišli také zástupci vlády a vybraných institucí bez rodinných příslušníků. „Nevylučuji ale, že ceremoniál bude dále omezen, protože situace se vyvíjí,” řekl ministr a dodal, že to má na starosti hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Opozice ovšem v této zaležitosti brojí na poplach. Takové chování je podle ní zcela neakceptovatelné.

Pražský primátor Zdeněk Hřib přirovnává veletoče s ceremoniálem 28.října k aféře hradního kancléře Vratislava Mynáře v první vlně pandemie. Prezident Miloš Zeman se totiž tehdy zastal svého kancléře, který v dubnu v době nouzového stavu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku uspořádal zabijačku bez vědomí hygienické stanice.  „Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude párty pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová“, burcuje pirátský politik na Twitteru.

Miroslav Kalousek (TOP09) záležitost bere zase za výsměch občanům. „Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet 10 osob atd.. a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí“, zuří poslanec a bývalý předseda strany TOP09.

Vláda včera rozhodla totiž o zpřísněných pravidlech. Restaurace, bary, hospody se až do konce nouzového stavu se kompletně uzavírají. Povoleno je pouze výdejní okénko s provozem do 20 hodin. Ruku v ruce s tímto opatřením jdou i dvě další: zákaz sdružování více než šesti osob a zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

Na adresu hlavy státu si rýpl dokonce i koaliční sociální demokrat Václav Votava. „ Je třeba si připomenout státní svátek. A někteří si jistě zaslouží státní vyznamenání. Pokud se ale uskuteční v této krizové době 28.října na Hradě ceremoniál, pak se nedivím, že to lidi považují jako výsměch a vrchol papalášství“, běsní poslanec za plzeňský kraj.

Vláda také v pondělí rozhodla, že nově se budou roušky – už od úterý 13. října – nosit nejen ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě, ale také na venkovních zastávkách a nástupištích hromadné dopravy. Od středy se budou na dálku učit už všichni žáci a studenti, tedy jak na základních, tak středních, vyšších odborných i vysokých školách. Pouze mateřské školy zůstanou v běžném provozu.