Hůlka zúčtoval s bývalým kamarádem Zemanem. Zklamal si mě, vracím vyznamenání!

Přestřelka mezi zpěvákem Danielem Hůlkou a hlavou státu Milošem Zemanem byla na spadnutí. Prezident v rozhovoru pro MF Dnes doporučil Hůlkovi, ať se zklidní. Umělec totiž patří mezi přední kritiky vládních opatření. Zpěvák si to nenechal líbit a v úterý reagoval otevřeným dopisem. Hůlku dle svých slov Zeman zklamal nejen jako přítel, ale také hlavně jako prezident naší země. A ostrostí slov nešetřil. Podle něj Zeman není o nic víc než my, je taky jenom člověk, i když si to asi evidentně nemyslí. Hůlka chce také vrátit vyznamenání, které mu prezident udělil.

„Vážený pane prezidente, příteli, kamaráde, milý Miloši, donedávna jsem žil v domnění, že Tě mohu nazývat přítelem. I u těch nejlepších přátel se může stát, že nastane situace, na níž má každý z nich opačný názor. Opravdoví přátelé, kteří k sobě mají vzájemný respekt, spolu o věci diskutují a třeba se i pohádají. Opravdový přítel však nikdy veřejně svého kamaráda nezesměšní a nevzkazuje mu prostřednictvím médií, že si má dát mokrý hadr na hlavu, jen proto, že má odlišný názor“, líčí emotivně Hůlka ve svém otevřeném dopisu adresovaným hlavě státu svůj postoj.

Zpěvák totiž v poslední době kritizuje vládní nařízení související  s koronavirovou pandemií, ministra zdravotnictví Prymulu označil za plukovníka smrt a vystoupil také na protestech proti nošení roušek. Zeman ho označil v rozhovoru pro MF Dnes, že se má zklidnit.

„V demokracii má každý názor stejnou hodnotu. Tvůj, stejně jako ten můj nebo názor kohokoli jiného. Pokud ovšem ještě žijeme v demokratické zemi…Zklamal jsi mě, Miloši. Zklamal jsi mě jako člověk. Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země, a to už vůbec není pouze naše věc“, pokračuje Hůlka a dodal, že žijeme v těžké době v níž je mnoho našich spoluobčanů na pokraji osobního nebo firemního bankrotu, a to v žádném případě vlastní vinou.

„Tito lidé se bojí o svoji budoucnost a o budoucnost svých dětí. Jde jim v podstatě o život. Tobě nehrozí nic, Ty o nic nepřicházíš. A právě v této době, kdy národ, který Tě demokraticky zvolil prezidentem své země, od Tebe očekává pomoc či slova útěchy, si Ty naopak ještě přisadíš. Řekneš lidem, že jsou neschopní, nevzdělaní a zaslouží si zkrachovat, potažmo skončit na ulici“, běsní zpěvák a ptá se prezidenta, proč to dělá, co ho k tomu vede. A co si to vlastně dovoluje. „Ty nejsi o nic víc než my, jsi taky jenom člověk, i když si to asi nemyslíš. Ale hlavně: Proč jsi se obrátil proti svému národu, proti obyčejným normálním pracujícím lidem? Proč se k nám chováš sprostě, agresivně, nenávistně, egoisticky, egocentricky, narcisticky a naprosto bohorovně?“, vyjmenovává Hůlka a projevuje svoji lítost nad chováním nejvyššího funkcionáře České republiky.

„Takže, jak se říká: „Na hrubý pytel, hrubá záplata“. Děkuji Ti za poslední lekci, kterou jsi mi dal na rozloučenou s naším přátelstvím. Ukázal jsi mi svou pravou tvář, a tím jsi mě donutil zachovat se následovně“, píše Hůlka a popisuje, že ve státní svátek 28. října 2020 si přijde na Pražský hrad a bude chtít vrátit vyznamenání, které mu prezident udělil. „Nemohu si ponechat toto ocenění, které jsem obdržel z rukou člověka, jakým ses ukázal být. Musel bych se za sebe stydět“, pokračoval a vzkázal obdobné poselství, jako vzkázal Zeman Hůlkovi: „Miloši, dej si prosím studenej mokrej hadr na hlavu a stáhni se do soukromí “. Bude to lepší pro Tebe a pro nás všechny“, uzavřel a dodal, že mu přeje hlavně zdraví. Rozloučil se titulem „Tvůj bývalý přítel“.

Na zpěvákovo rozhodnutí už reagoval i Hrad. „Když člověk nechá své srdce ovládnout zlobou, je schopen napsat cokoliv. A většinou toho později velmi, velmi lituje. Vrátit státní vyznamenání je vzkaz celé republice, jejím hodnotám a obětem předků. Daniel Hůlka navíc sám sebe usvědčuje z toho, že žije v klamu. Panu prezidentovi podsouvá výroky, které nikdy, to zdůrazňuji, neřekl. Evidentně vychází z mediálních zkazek. Ukazuje se tak, jak nebezpečná umí být mainstreamová média v krizových situacích, kdy otevřeně lžou nebo šíří dezinformace,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Umělec měl se Zemanem dlouhodobě dobré vztahy. Vystupoval na akcích Hradu nebo zpíval Miloši Zemanovi i po zvolení do funkce prezidenta.

Otevřený dopis prezidentovi: