Čtvrtníček přirovnal covid k waterboardingu. Šmucler reagoval: Média lační po prvním známém „havranovi“

Jedna známá osobnost za druhou přináší veřejnosti svědectví o prodělané nákaze novým koronavirem. Jedním z nich je i populární bavič Petr Čtvrtníček (56), který svůj zážitek popisuje v podcastu pro Český rozhlas. Podle svých slov o život nebojoval, jak uváděla některá média,  ale cítil se dost špatně. Lidem vzkázal, aby nerevoltovali a zkusili se hecnout v dodržování opatření. Podle něj není výrazem „srabáctví dát si ten vehikl na hubu“. Známý „chřipečkář“ Roman Šmucler si nezapomněl rýpnout. Média Čtvrtníčka podle něj pohřbívala předčasně. Myslí si, že se čeká, až to nějaká známá osobnost nezvládne a mohl se dál šířit strach.

Herec prozradil, jak nemoc prožíval a rovněž se zamýšlel, co nákaze předcházelo. Podle svých slov se nějakou dobu cítil unavený, následně při natáčení představení Tajný agent v Brně nastydl a pak to vše nabralo rychlý spád.  „Mně se to potom nějak rozjelo, říkal jsem si, že jsem tam nastydl, klasická viróza. Pak to člověka vezme do nějakých kleští, vypadá to jako hodně pitomá chřipka, pak nemůžete dýchat, jste jako v sudu, když se topíte. Neměl jsem to nijak dramatické, to bulvár zveličoval, ale nebylo mi vůbec dobře. Myslím, že lehounce vím, jak vypadá waterboarding,“ řekl Čtvrtníček pro podcast Vinohradská 12.

Herec rovněž připouští, že mohl mít koronavirus už dříve. Nicméně nachlazení a pracovní vypětí mohlo přispět k tomu, že se u něho onemocnění rozjelo. Když se přidávala horečka 39,7 a zimnice, zavolal sanitku. Nechtěl si hrát na hrdinu.

„Přijeli ti kosmonauti a odvezli mě na plicní do Motola. Tam jsem si to odležel na kapačce. Ulevilo se mi tedy ohromně“, popisuje svoji cestu do nemocnice Čtvrtníček a dodává, že v nemocnici ležel asi týden, nevybavuje si přesně.  „Nebylo mi vůbec dobře, ale když si vezmete, kolik lidí je na umělé ventilaci, ve spánku, kteří mají další neduhy, které se tímhle jenom prohlubují, tak já jsem vlastně tam přišel jako celkem zdravý člověk, akorát jsem nemohl pořádně dýchat. Měl jsem blbou saturaci krve kyslíkem, všude se psalo, že jsem bojoval o život. Boj o život vypadá jinak,“ vysvětlil a dodal, že měl jenom kyslík, ty hadičky do nosu, které známe ze všech nemocnic Chicago Hope a podobně.

Na zprávy o tom, že média příběh Čtvrtníčka nafukovala, reagoval i známý zlehčovatel koronavirové epidemie Roman Šmucler. „Reálné informace. Nemoc není radost. Ale také ho pohřbívali předčasně. Je mi smutno, jak se zjevně čeká na celebritu, která to nezvládne a bude zájem čtenářů a ještě chvíli se udrží strach“, vyjádřil se na facebooku dentista na adresu Čtvrtníčka a sdílel jeho podcast.

Umělec v rozhovoru dále přiznal, že z nemoci měl respekt již na jaře, neboť mu na covid umřel kamarád. Ten měl ovšem navíc problémy se srdcem. Nikoho dalšího ze svého okolí neznal. Uznává, že to není žádná legrace. Na jaře podle něj lidé byli více zodpovědní. „Ne jako teď, kdy říkají: Já to nosit nebudu, všecko je to fáma, budu to bojkotovat a hurá my jsme revolucionáři, kteří to nosit nebudou! Mně na to umřel kamarád, který měl nemocné srdce, ale byl to čistý, ostrý covid, měl to v té nejhorší podobě“, líčí svůj nešťastný zážitek herec s tím, že ho zaráží některé postoje lidí.

„Dočetl jsem se, kolik procent Čechů odmítá roušku, protože je to nepohodlné, blbě se v tom dýchá a taky jim není třeba rozumět. No tak to jsou argumenty! To je výborné! Jak říká můj kamarád bezdomovec, ona trocha nepohodlí bystří smysly. A to je svatá pravda. My máme všeho dost, mobilní internet v kapse, motorky, jaké si přejeme. Neznáme nepohodlí. Pak si stěžujeme, že rouška je nepohodlná, že se mi ji nechce nosit, jsem svobodný člověk ve svobodném státě. No není svobodný. Ty okolnosti potom na nás dolehnou,“ běsnil Čtvrtníček.

„Já jako starý srandista a rebel teď tady jako Zdeněk Svěrák říkám lidem, aby byli zodpovědní. Ale ono to nic nestojí, když lidi budou respektovat nějaká opatření a zkusí se hecnout a být chvíli ti, kteří budou dělat to, co mají dělat. Není to žádná ostuda, srabáctví dát si ten vehikl na hubu a neprotestovat. Ono na tom něco je,“ prohlásil a dodal, že situace je nyní mnohem vážnější než na jaře.

Podle svých slov nepřemýšlel, jak sám dopadne. Věřil své intuici a dělal, co si myslel, že je správné.  „A poslechnu někoho, komu věřím. Když už někoho budu poslouchat,“ uzavřel.