Zbrusu nová změna v zákoně. Senátoři schválili zákon, který dovoluje bránit svůj život střelnou zbraní

Zbrusu nová změna v zákoně. Senátoři schválili zákon, který dovoluje bránit svůj život střelnou zbraní

Senátoři schválili zákon, který umožňuje použití střelné zbraně v případě ohrožení života. Zákon chtějí dokonce zařadit i do základních lidských práv. Nová novela je ovšem v rozporu Evropské komise, která chce držení zbraní co možná nejvíce omezit.

Do listiny základních lidských práv a svobod přibyla věta, která říká, že při vážném ohrožení vlastního života, lze na svou obranu použít střelnou zbraň. Zbraň lze použít i při obraně života jiného člověka. Údajně má jít o nesouhlasnou reakci na účet Evropské komise, která se ze všech sil snaží držení zbraní omezit.

Pro hlasovalo 54 ze 77 přítomných senátorů, což pohodlně dalo na potřebnou třípětinovou většinu. Třináct jich bylo proti.

Zákon se ve sněmovně projednával už v loni a letos v červnu ho poslanci ústně schválili ústavní většinou. Senátem prošel bez velkých komplikací, či připomínek.

Navrhovatelem nového zákona je Martin Červíček (ODS). Dle jeho slov by měl mít každý člověk na světě k záchraně svého, nebo cizího života adekvátní.

Proti novému zákonu se postavila pouze Adéla Šípová, která je v senátu za Piráty a jasný názor neměla KDU-ČSL, kde byla pro jen polovina senátorů.

Novela vznikla díky petici, kde se podařilo nashromáždit kolem 100 tisíc podpisů.