Vojtěch v UK: Takový nárůst nikdo nečekal. Kapacity na COVID ale jsou

zdroj fcb Adam Vojtěch
zdroj fcb Adam Vojtěch

Koronavirus láme rekordy. Česká republika zaznamenala v posledním týdnu rekordní počet nově nakažených lidí s koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pořadu Události, komentáře přiznal, že to „nikdo nečekal“. Pozitivní podle něj je, že se smrtnost nezvyšuje a to, že nemocnice mají kapacity, snažil se v průběhu dne hasit napětí ve společnosti na Twitteru.

Vojtěch totiž také na Twitteru v pátek napsal, že systém je připraven a snažil se tak evidentně zmírnit paniku.  „Kapacity v nemocnicích mají velkou rezervu. Systém je připravený na násobně vyšší počet hospitalizovaných pacientů. A to i s těžkým průběhem nemoci. Stav lůžek neustále monitorujeme. Díky dispečinku akutní lůžkové péče a krajským koordinátorům jsme schopni včas reagovat na vývoj“, napsal.

Riziko nákazy v Česku se tento týden zvýšilo. Dalších pět okresů vedle Prahy se na takzvaném semaforu rozsvítilo oranžově. A do zelena, tedy stupně pohotovosti, který značí výskyt nemoci covid-19 bez komunitního přenosu, se zabarvilo třicet dalších regionů.

Vláda proto přijala několik nových opatření, která by měla co nejvíce zamezit šíření viru mezi obyvateli. „Je jasné, že ta opatření, která se postupně zavádí, tak budou mít efekt až se zpožděním,“ řekl ministr zdravotnictví Vojtěch . Podle něj se opatření na nárůstu počtu nakažených projeví do týdne, maximálně do čtrnácti dnů.

Autor: ps