Kalousek tvrdě v Partii: Kdo radí Babišovi, Prchal nebo jeho kartářka?

zdroj Printscreen Partie
zdroj Printscreen Partie

Hosty nedělní Partie Terezie Tománkové byli ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Debata se nesla v celkém ostrém duchu. Na pořadu dne bylo téma koronaviru a jeho současná eskalace. Jelikož si pánové Kalousek a Babiš nezůstanou nic dlužni, dalo se čekat, že Kalousek bude Babiše kritizovat. Podle exministra není možné, aby stát byl řízen „jedním bláznivým chlapem“

V sobotu v Česku přibylo přes 1500 lidí prokázaně infikovaných koronavirem a Česko se tak řadí na třetí nejhůře postiženou zemí EU.„To je vina toho viru,“ uvedl  Zaorálek s tím, že není potřeba paniky. Případy nákazy podle něho sice rostou, ale nenarůstá smrtnost a počet vážných případů, které jsou potřeba hospitalizovat. Český zdravotnický systém situaci zvládá.

Zaorálek současně přiznal, že sám se zasazoval o tvrdší režim již během prázdnin, stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček a další členové vlády. Podle něj se lidem vyšlo vstříc s určitými opatřeními. „Lidem se vyšlo vstříc (s odložením roušek), ale já patřím k těm… spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a s dalšími ministry prosazujeme tvrdší přístup. Ale to je složité. Podle toho, co jsem slyšel, tak tu situaci ovlivnily i dovolené. Ale jak jsme měli postupovat? To jsme měli říct lidem, nebudete nikam jezdit?“ ptal se ministr kultury s tím, že i hygiena přes léto trochu zaváhala. „Myslím si, že hygiena v tomhle zaspala přes to léto,“  řekl kriticky na adresu hlavní hygieničky Jarmily Rážové a jejího týmu.

Kalousek se k tématu vymezil o poznání ostřeji. Tvrdě se obul do vlády Andreje Babiše. „My jsme si na jaře za obrovské peníze koupili čas. Ale tenhle čas vláda bohužel promarnila,“ upozornil v reakci Kalousek. Podle něho odpovědnost nese vláda, nikoliv hygiena nebo virus jako takový.

Kalousek zkritizoval také chytrou karanténu, především pak způsob trasování a lidské zdroje. „Vy vždycky na něco zareagujete, pak pan (Marek) Prchal řekne, že je to špatně, tak to Babiš upraví. … Nemůžete se nechat poručníkovat a řídit jedním bláznivým chlapem podle toho, jak mu radí Mára Prchal nebo jeho kartářka,“ zuřil Kalousek a narážel na Prchala, který je členem Babišova PR týmu.

Autor: ps