Vdova po Kuberovi odmítla státní vyznamenání. „Nemíním se v tomhle angažovat,“ uvedla

Věra Kuberová odmítla státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela Jaroslava Kuberu (ODS). Ten letos v lednu náhle zemřel ve funkci předsedy Senátu.  Chování prezidentské kanceláře považuje za neuctivé a v rozhovoru pro server Seznam Zprávy uvedla, že je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál. „Nemíním se v tomhle angažovat,“ uvedla k záměru prezidenta udělit Kuberovi státní vyznamenání.

Zeman už avizoval, že chce u příležitosti státního svátku 28. října Kuberu in memoriam ocenit Řádem bílého lva. Jedná se o nejvyšší státní vyznamenání České republiky.

Kuberová uvedla, že ji pezidentská kancelář kvůli vyznamenání pro manžela minulý týden kontaktovala. “Moje odpověď zněla, že toto vyznamenání nechci přijmout. Protože prezidentská kancelář se do dnešní doby o nic nezajímala. A najednou mně přijde takové nespravedlivé, aby manžela vyznamenávali, ten by si to určitě nepřál touto formou,“ uvedla.

Kubera se chystal na Tchaj-wan koncem února. Nicméně jeho plan vzbudil velkou vlnu ktitiky, jak ze strany čínské diplomacie, tak od prezidenta Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman dokonce vyhrožoval skončením přátelství, pokud Kubera na Tchaj-wan odjede. Tehdejší předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

Kuberová už dříve uvedla, že její muž čelil kvůli své plánované cestě na Tchaj-wan enormnímu tlaku, což mohlo přispět k jeho úmrtí. Média psala o dopisu, který čínské velvyslanectví předalo v lednu Hradu. “Hrozilo v něm trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud na Tchaj-wan pojede. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví kancléř prezidenta Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Mynář informaci popřel. Dokument z čínského velvyslanectví byl nalezen v Kuberově pozůstalosti”, uvádí server České noviny.cz.

Kuberová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že její muž měl s každým přátelské vztahy, tedy i se Zemanem. „A poslední dobou, když pan prezident prohlásil, že přestal být můj manžel s cestou na Tchaj-wan jeho kamarádem, tak… i na tom obědě, že ho vzal tou holí po hlavě… prostě mně to připadá neuctivé a nemíním se v tomhle angažovat,“ vysvětlila svůj postoj k záměru prezidenta udělit Kuberovi státní vyznamenání.