Bartošek (KDU-ČSL): Pěkné. Ministryně Schillerová nemá plán a my budeme nakonec žebráci! „Vláda lichvářů“, zuří

zdroj fcb Jan Bartošek

Ministerstvo financí oznámilo, že nemá plán, jak kompenzovat výpadky příjmů státního rozpočtu po dohodnutém zrušení superhrubé mzdy a opozice zuří. „Všichni budeme nakonec žebráci“, tepe vládu Bartošek.

V příštích několika letech bude schodek vyšší díky tomu, že ministerstvo nemá plán na kompenzaci výpadku několika desítek miliard korun z rozpočtu díky zrušení superhrubé mzdy, informovala o tom Alena Schillerová (ANO) pro server České noviny.cz.  „A nakonec budeme všichni žebráci a stát bude v bankrotu. Tato vláda je vláda lichvářů, která nás všechny nažene do exekuce. Každá rodina se chová zodpovědněji, než tato vláda“, jde do vlády místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek na twitteru.

„Já samozřejmě neumím říct, a říkám to otevřeně, že to vezmu tady a tímto to (výpadek příjmů) vyrovnám. Prostě my jsme v situaci, kdy se nacházíme v bezprecedentní krizi, která se dá srovnat jenom s 30. lety minulého století,“ uvedla Schillerová.

Do vlády se pustil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Na úkor schodku umí snižovat daně či zvyšovat výdaje každý nedouk. Míra neodpovědnosti této vlády vůči budoucnosti je bezbřehá. Další slušná slova nenalézám,“ napsal rozlobeně na twitteru.

Kritiku Schillerové si neodpustila ani Markéta Adamová, šéfka TOP 09 a na twitter napsala: „Alena Schillerová klidně přizná, že ministerstvo financí nemá plán, protože zároveň dobře ví, že ona nebude krizi řešit. Dostala jednoduchý úkol – rozdávat peníze a minimálně do voleb se tvářit, že se nic neděje. Volby jsou totiž jediná budoucnost země, která hnutí ANO zajímá“, útočila na hnutí ANO.

Vládní koalice se shodla na zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Zaměstnancům díky tomu z hrubé mzdy zůstane více peněz. Schillerová upřesnila, že výpadek přííjmů se odhaduje přibližně na 70 miliard korun,