Upečeno: Koalici Pirátů a STAN povede „Soudce Dred“ Bartoš!

A je to tady. Lídr koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do nadcházejících sněmovních voleb je znám a bude jím předseda Pirátů Ivan Bartoš, který nasadí hlavu lídra kandidátky v Ústeckém kraji. Vít Rakušan, šéf STAN zase bude kandidovat v kraji Středočeském. Obě uskupení se dohodly na jasném postupu, buď oba do vlády, nebo oba do opozice.

„Koaličním lídrem bude Pirát Ivan Bartoš! Společně se STAN nyní jednáme o složení jednotlivých krajských kandidátek. Předseda Pirátů bude zároveň vést kandidátku v Ústeckém kraji. Předseda STAN Vít Rakušan bude společné barvy hájit jako lídr ve Středočeském kraji,“ napsala strana Pirátů na Twitteru.

„Obsazení dalších míst lídrů v jednotlivých krajích nyní připomínkují regionální organizace. O kandidatuře Rakušana ve středních Čechách STAN rozhodne v primárkách pravděpodobně na začátku příštího roku,“ uvádí server Novinky.cz s tím, že Piráti o lídrovi v Ústeckém kraji již mají jasno. „Právě zde se totiž zrcadlí problémy celé republiky, jako jsou vysoké počty exekucí, sociální problémy, devastace krajiny či třeba korupce. A právě tyto problémy obě strany řeší i na celostátní úrovni,“ zdůvodnil výběr regionu pro kandidaturu.

Minulé sněmovní volby totiž Bartoš kandidoval ve středních Čechách, kde se politicky angažuje Rakušan. Ten svoji kandidaturu v tomto regionu zdůvodnil tím, že se v Kolíně narodil a žije. „Lidé ve Středočeském kraji mě i výsledky mé práce znají, a proto považuji za rozumné, že jsme se na tomto v rámci koaličního vyjednávání shodli,“ poznamenal podle serveru Novinky.cz Rakušan.

Návrh koaliční smlouvy pak má být hotov do Vánoc a následně ho obě členské základny musí schválit. Strany také definovaly základní programové priority.

Nadcházející sněmovní volby sice nevíme, jak dopadnou, ale předzvěst volební kampaně má jasné obrysy. Půjde o souboj Babiš versus všichni ostatní. Jejich uskupení není také jediné. V říjnu se předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová také domluvili na společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021, které v úterý zpečetili Memorandem o spolupráci.