Klaus mladší se zastal rebelujících restaurací. V 6. stupni přijde trest smrti pro hospodské?!

Epidemická situace není zrovna nejnadějnější, počty nových nákaz se nedaří držet v požadovaných číslech, a proto se Česko přesouvá do 4. stupně PES. Pro ten je nutné další utažení opasků v podobě zpřísněných opatření.  Vláda proto v pondělí rozhodla, že obchody zůstanou i ve čtvrtém stupni otevřené, ale zavřou se restaurace a hotely. A ty se bouří. Podle nich si z nich vláda udělala „obětní beránky“. Požadují 80% minulých tržeb. Václav Klaus ml (Trikolora) se zuřících hospodských na Facebooku zastal. 

Vláda v pondělí rozhodla o uzavření restaurací, hospod a hotelů v důsledku přísnějších opatření související se zhoršenou epidemickou situací. Provozovatelé pivovarů, restaurací a hospod se proti tomu ostře ohradili. Uvádějí, že jsou „obětními beránky“ vlády.

Předseda Trikolóry a poslanec Václav Klaus mladší má ale s hospodami slitování a na Facebooku se jich veřejně zastal. Podle něj se jedná o genocidu živnostníků. Zamýšlel se také nad tím, jak bude vypadat 6. stupeň systému PES, pakliže ho vláda přidá.

„V šestém stupni PES bude opatření ‚trest smrti pro hospodský‘. Pochopitelně si to zasloužej za ‚schvalování epidemie‘, ale některých mi bude líto. A teď vážně: vyzývám řadové policisty, ať naháněj lumpy a drbany a nepodílej se na ekonomické genocidě živnostníků! (V Praze, Brně a Plzni, kde je hospod nejvíc a největší hustota lidí – je epidemie nejslabší),“ napsal ostře bývalý člen ODS, ze které byl vyloučen a následně založil hnutí Trikolora.

Babiš slibuje stoprocentní kompenzaci

Andrej Babiš (ANO) chce rozzuřené hospodské uklidnit a slibuje 100 % podporu pro restaurace a hotely. Stát to bude stát 10 miliard korun, které hodlá vláda uvolnit přes program covid gastronomie. Podle serveru Lidovky.cz by v něm restauratéři měli dostat příspěvek 400 korun na každého zaměstnance na každý den, kdy musí mít zavřeno, ale majitelé už teď upozorňují, že by potřebovali významnější pomoc v podobě např. 70 procent loňských tržeb, jak je to v Německu či v Rakousku.

Mezi restauracemi a hospodami ale atmosféra houstne. Nechtějí už sedět se založenýma rukama a rozhodli se tentokrát bránit. Před víkendem dokonce vznikla iniciativa Chciplpes.cz, ke které se během pár dní přihlásily asi dvě stovky restaurací, hospod a malých pivovarů. V pondělí vyhlášená opatření vlády jsou podle nich nedostatečná. „Jak máme věřit něčemu, co vláda upekla během jediného víkendu? Tohle nepomůže zásadně řešit naše narůstající ztráty. Vláda si zadělává na krachy tisíců firem, obrovskou nezaměstnanost a chudobu,“ varoval zakladatel iniciativy Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek v Jincích.

Restaurace požadují 80 % tržeb z minulých let

„Vláda svými kroky, pokus omyl, nás doslova nahnala do situace, kdy se musíme aktivně bránit. Jde opravdu o doslovné přežití nás podnikatelů, ale i zaměstnanců a jejich rodin. Na jaře jsme dodržovali všechna vládní rozhodnutí, ale dneska již nemůžeme zavřít, bez jasných kompenzačních balíčků! Bylo by to totiž poslední zavření,“ je uvedeno na stránkách „rebelské“ iniciativy. Dodávají také, že rychlá pomoc vyjde státní kasu na méně, než rekonstrukce trhu po pandemii. Požadují 80% tržeb z minulých let. Podle nich pak hrozí pandemie chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělání.

V minulém týdnu policie musela zasahovat na několika místech republiky kvůli tomu, že restaurace zůstaly otevřené i po 20 hodině. Reagovaly tak na protest proti vládnímu opatření, které omezilo téměř ze dne na den otevírací dobu restaurací z 22 hod pouze do 20 hod.