COVID test národa? „Tak to máme za rok hotovo,“ ironicky glosuje europoslankyně

Novopečený ministr zdravotnictví ohlásil ambiózní plán. Chystá testovat na covid všechny občany. To některé politiky přimělo k ironické reakci. Europoslankyně Veronika Vrecionová  (ODS) si rýpla, že při současném tempu, je to tak na rok a čtvrt.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek oznámil, že chce na koronavirus otestovat prakticky všechny občany České republiky. „Budeme velmi intenzivně jednat s praktickými lékaři,“ uvedl ministr. Cílem je izolovat všechny nakažené a zabránit šíření covidu. Podle hromadného testování by mělo být odhaleno 90 až 93 procent nakažených.

Podle něho by se testovalo tzv. antigenními testy. Ministerstvo bude jednat s praktickými lékaři, kteří by testování prováděli. Prymula označil plán za ambiciózní s tím, že by se měl začít realizovat by se mohl už za dva týdny.

Že je plán ambiciózní si všimla i europoslankyně Vrecionová, která nezapomněla utrousit lehkou ironickou poznámku. „Vláda zvažuje testování všech obyvatel. Stávajícím tempem testování je za 500 dnů hotovo“, obula se do vlády dřívější senátorka za Mělník, která má nemanželské dítě s europoslancem Alexandrem Vondrou.

Koronavirus totiž v Česku láme rekordy. Ve čtvrtek přibylo 5 394 případů nakažených, což je vůbec nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Od pondělí platí nouzový stav, v uzavřených prostorech se nesmí setkávat víc než deset lidí, venku 20. V rizikových regionech od pondělí přešli na distanční výuku studenti středních škol. Ministr Prymula v pátek plánuje představit další plán pro zvládání situace. Lze očekávat zpřísněné opatření.