Poslanci se poštěkali o zmrazení svých platů! „Nic hloupějšího jsem neslyšel“, obul se do Pirátů Kalousek

Ve středu bylo ve Sněmovně celkem dusno. Projednával se návrh Pirátů, STAN a lidovců na zmrazení platů ústavních činitelů a soudců pro příští rok. Poslanci se u toho poštěkali jako psi. Kvůli tomu, aby mohl návrh platit od příštího roku, předkladatelé navrhovali projednat zákon ve zkráceném řízení. ODS a TOP09 to ale „zazdili“, návrh na zkrácený režim vetovali. Kalousek tepal Piráty za populismus.

Návrh na zmrazení prošel prvním čtením a sněmovní většina nakonec před odpor ODS a TOP 09 schválila alespoň zkrácení projednávání na třicet dnů. Pokud návrh projde úspěšně celým procesem, bude platit později než 1. ledna, jak bylo původně v plánu. V platnost vstoupí až zřejmě 1. března.

Pointou bylo, aby se příští rok zbrzdil očekávaný růst příjmů činitelů na úroveň letošního roku. V případě poslanců a senátorů se hraje zhruba o patnáct tisíc korun měsíčně. V tomto roce se plat zákonodárce totiž pohybuje na cifrách 90 800 korun hrubého měsíčně a k tomu náleží náhrady ve výši až 62 700 Kč před zdaněním.

Piráti zdůvodnili svůj návrh tím, že důsledky koronavirové krize by měly vést i ústavní špičky.  “Dlouho razíme jednoduchý princip, že platy ústavních činitelů se mají odvíjet od prosperity státu. Bohužel ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla o 10,9 %, statisícům lidí klesly příjmy, stát se zadlužuje 500 mld. Za této situace míním, že je správné platy zatím na rok zmrazit“, napsal na Twitteru šéf pirátského klubu Jakub Michálek.

V dolní komoře parlamentu se pak neubránil ostrému výpadu proti dvěma vetujícím klubům. „Takže vám blahopřeji, že jste hrdinně uhájili zvýšení platů aspoň na dva měsíce,“ vyčetl pravici jejich postoj, čímž rozpoutal hádku. „Doufám, že jsem vás nezamrazil,“ reagoval šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a důrazně dodal, že vetovaly pouze zrychlené projednávání návrhu zákona, nikoliv návrh jako takový. Kalousek si dále neodpustil tvrdý rýpanec. Je to podle něj jen populismus. „V okamžiku, kdy se tady rozhazují prachy na všechny strany, tak je naprosto absurdní, aby pro 281 ústavních činitelů se něco zmražovalo. Nic populističtějšího, nic hloupějšího už jsem dlouho neslyšel,“ argumentoval Kalousek. Navrhoval totiž, aby poslanci nechali fungovat takzvaný platový automat, kdy jejich platy rostou podle vývoje platů v nepodnikatelské sféře

Mezi poslanci se následně také rozpoutala ostrá debata o tom, kdo a jak v minulosti podpořil nebo nepodpořil snižování nebo zvyšování příjmů ústavních činitelů. „Veřejnost by uvítala, kdybychom nezamrazili platy politiků, ale spíš ty politiky,“ trefně si rýpl šéf klubu SPD Radim Fiala na adresu dvou pravicových poslaneckých klubů.

Ministryně financí pak na Twitteru reagovala, že to bylo to nejmenší, co mohli pro veřejnost udělat. „Zmrazení platů ústavních činitelů je to úplně nejmenší gesto solidarity, které mohla sněmovna veřejnosti vyslat. Bohužel, včera byl návrh na rychlé projednání tohoto bodu vetem poslanců ODS a TOP09 smeten ze stolu“, okomentovala politováníhodnou situaci Alena Schillerová.

V případě schválení zmrazení platů tak např. plat prezidenta zůstane 302 700 Kč, namísto 329 600 korun, šéfa parlamentní komory 243 800 korun místo 265 600 Kč, premiéra 243 800 místo 265 600 korun a u ministra 173 200 vedle očekávaných 188 700 korun. Zmrazí se i platy soudců.

Návrh prošel prvním čtením. Poslanci hlasovali také o zkrácení lhůty na třicet dnů. Přihlášeno bylo 84 poslanců, pro 67, proti 1. Tím byl poslanec z ČSSD Petr Dolínek.

Návrh by měl státu ušetřit přes půl miliardy korun. Loni šlo na platy ústavních činitelů podle státního závěrečného účtu 5,3 miliardy korun, pro letošní rok to mělo být podle návrhu původního státního rozpočtu 5,8 miliardy korun.