Starosta Novotný: Babišovi a Zemanovi přeje smrt. „Na „kundy ve veřejnoprávním prostoru“ ještě nemám“

zdroj www.ods.cz
zdroj www.ods.cz

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se svým výrokem opět šokoval. Dvěma nejvyšším státníkům Česka Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi popřál rovnou smrt. Je to podle něj ve státním zájmu. Stejně tak je dotčen, že ho předseda Senátu Vystrčil nevzal na Tchaj-wan s sebou. Vystrčila se drsně a vulgárně zastal v dopise, který adresoval čínskému ministru zahraničí.

„V zájmu České republiky je, aby Babiš prostě zmizel, umřel a aby Zeman taky umřel a odešel do věčných lovišť. A abych byl poslancem. Já vím, že to zní strašně, ale je to v zájmu České republiky,“ prohlásil Novotný v rozhovoru zveřejněném v úterý na Info.cz. Podle redakce iDnes.cz se dále ke svému výroku nevyjadřoval. Na svém facebooku pak několik hodin poté své výroky vysvětlil.

“Jen jsem upřímně odpověděl na otázku. Jsem přesvědčen o tom, že jak to zní drsně, tak je to pravda. Řekl jsem, že být prezident, zavolám Koudelku, povýším ho na 4hvězdičkovýho generála a dám tajné službě pokyn, který do civilizované Evropy úplně nepatří a cukajícímu se Koudelkovi bych to zdůvodnil tak, že je to v zájmu ČR”, vysvětluje svůj výrok starosta na Facebooku  a dodává, že obdobně v zájmu ČR je, aby nebyl prezident rovněž demokraticky zvolený Miloše Zeman. “Nemohu říct, že bych nedokázal někomu přát smrt. Přemýšlel jsem o Márovi Vítovi dlouho a tam, bohužel, je to u mě špatný. Ale jinak o nikom nevím. Přát někomu smrt je nelidské a ubohé. Fuj. Ale to neznamená, že nebudu schopen vyslovit, že prostě i v tomto případě se může stát, že i tady by bylo vše zlé přeci jen pro něco dobré”, vysvětloval dále a hájil se,  že jen upřímně a popravdě odpovídal na otázky. Podle jeho názoru je to ještě v pořádku. “Na drudou stranu jsem pořád na míle vzdálen kundám ve veřejnoproávním prostoru případně nápadu střílet novináře, kterým chci pobavit ruského prezidenta, který je regulérně likviduje”, drsně si přisadil Novotný.

Starosta se už dříve postaral o pozornost. Sám sebe totiž zapasaoval do role “lídra” zahraniční politiky a napsal čínskému ministru zahraničí Wangovi I sprostý a nevybíravý dopis, který vzbudil velký zájem zahraničních médií.  Novotný v dopise hájil předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Prestižním magazínem Foreign Policy byl dokonce dopis označen za celosvětový dokument týdne. „Jsem na to pyšný tak, že to asi dám na oficiální Facebook Řeporyjí,“ napsal později Novotný na Twitteru. „Opravdu mi to udělalo radost,“ doplnil starosta  a odkázal, že za takové dokumenty jsou často označené dokumenty Bílého domu, OSN a dalších výsostných institucí.

Novotný rovněž neskrýval své rozladění nad tím, že se tchajwanské cesty, která vyvolala napětí ve vztazích mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou, nezúčastnil. „Samozřejmě neměl důvod mě s sebou brát, ale mě to prostě naštvalo. Ale já se na ten Tchaj-wan dostanu, já tam pojedu sám s delegací, mě to nezajímá. Mrzelo mě to. Vím, že mě nemá moc v oblibě, protože jsem vulgární,“ řekl Novotný.