Senátoru Orlovi za Zelené dělá asistenta bratranec: Není na příjmu ze Senátu závislý, hájí se

Neexistuje zákon, který by zakazoval zákonodárcům využívat služeb rodinných příslušníků, přesto se jistě najde řada voličů, která na tuto „malou domů“ může nazírat skrz prsty. Senátor strany Zelených za novojičínský obvod Petr Orel využívá jako asistenta svého vzdáleného bratrance Jaroslava Orla a považuje si jeho zkušeností z politiky.

Senátor, stejně jako poslanec má pro letošek k dispozici 50500 Kč, které může v zásadě libovolně rozdělit mezi své asistenty. Ti však nejsou v zaměstnaneckém poměru s Parlamentem, ale fakturují jako živnostníci. Další tisíce korun může využít senátor jako tzv. expertovné, ovšem na výčet konkrétních služeb jako jsou překlady, pořizování výtahu z tisku, posudky, atd.

Redakci VH se podařilo zjistiti, že senátor Petr Orel využívá jako oficiálního asistenta svého vzdáleného příbuzného. „ Jaroslav Orel je právník, člověk s dlouholetými zkušenostmi z politiky, které využívám. Je to můj vzdálený bratranec. Jeho měsíční příjem jako asistenta senátora je menší než 10.000,- Kč, před zdaněním. Zcela jistě není na tomto výdělku závislý,“ uvedl pro server Vysokahra.cz Orel.

Kodex selhal

Na rozdíl od senátorů se poslanci už několikrát v minulosti zaklínali, že hodlají tyto „malé domů“ řešit. Například sociální demokraté si v roce 2011 odhlasovali kodex, podle kterého měli u svých členů zaměstnávání blízkých osob ve funkcích asistentů dokonce pokutovat. Zanedlouho se však ukázalo, že zůstalo jen u slov: hned první kontrola dodržování kodexu přišla na to, že svou manželku zaměstnával coby asistentku poslanec ČSSD Milan Urban. Nebyl však rozhodně sám. Dnes již bývalý poslanec ODS Tomáš Úlehla využíval jako asistentku svou manželku Pavla.

Volný pohyb

Nespornou výhodou asistentů zákonodárců je přístupová karta do jednotlivých komor parlamentu. Její držitelé se například mohou poměrně levně najíst v parlamentních restauracích, kde polévka stojí mezi deseti a dvaceti Kč. Kupříkladu v Senátu stál ještě v zimě desert tiramisu neuvěřitelných 11 Kč! Další výhodou je bezesporu volný pohyb po budově, kde se se to jen hemží zájmovými skupinami a lobbisty. Že je kartička asistenta lukrativní, dokazují jejich držitelé. V minulosti kupříkladu působila jako asistentka poslankyně (pro forma) ústecká hejtmanka Jana Vaňhová nebo šéf zbrojního koncernu Omnipol Josef Piga. Ten asistoval tehdejšímu místopředsedovi poslaneckého klubu KSČM Pavlu Kováčikovi.