Piráti se STANem představili programové priority. Bude se digitalizovat

Piráti a STAN zahajují volební kampaň s heslem „Vraťme zemi budoucnost“. Na post premiéra si pomýšlí Ivan Bart, který je zároveň lídrem kandidátky v Ústeckém kraji. Předseda Starostů Vít Rakušan se popere o voliče ve Středočeském kraji, kde STAN zabodoval už v krajských volbách a získal zde hejtmanku. Dnes koalice pořádala tiskovou konferenci, kde představila volební kampaň se všemi lídry kandidátek do podzimních voleb. 

Společnými programovými vizemi je například snížení daní, digitalizace zdravotnictví, transparentnost státu či ochrana přírody a klimatu. 

Lídři kandidátek vystoupili na tiskové konferenci, kde představili své prioritní záměry pro daný kraj. Piráti, kteří bojují za genderovou vyváženost, mají ve svém zastoupení pouze jedinou ženu, Olgu Richterovou. Na tento fakt upozornil poslanec Patrik Nacher (ANO) ve svém příspěvku na Facebooku.


Digitalizace 

Velký důraz dává koalice na digitalizaci státní správy, což by nejen ušetřilo mnoho peněz, ale zjednodušilo práci jak úředníkům, tak občanům. Další pokrok má představovat transparentnost systémů tak, aby měli občané přehled o výdajích vlády. „Zajistíme rozklikávací rozpočet, aby každý občan znal každou korunu vládních výdajů. Budeme se snažit být co nejvíce transparentní,“ vysvětlil Josef Bernard (STAN), lídr kandidátky v Plzeňském kraji. 

Bartoš před několika lety kritizoval zapojení České republiky v NATO, nyní je ale vše jinak. Členství ČR v NATO je jedním z bodů, který chce tato koalice posílit.  „Posílíme spojenectví v NATO a připravíme se nejen na tradiční hrozby, ale i kybernetické nebo hybridní. Předsednictví Česka v Radě EU využijeme pro prosazování české agendy a navázání konstruktivní spolupráce s evropskými partnery. Stojíme za jasnou prozápadní orientací i sebevědomou politikou vůči nedemokratickým režimům. Přispějeme ke vzdělané a informované společnosti, která se ubrání dezinformacím i  lepší vymahatelnosti práva v online prostředí,“ řekl Lukáš Kolařík, lídr kandidátky v Jihočeském kraji. 

Na závěru tiskové konference vystoupil Jakub Michálek (Piráti), který je vedoucím koaličního programu. „Program Pirátů a Starostů jsme připravovali 6 měsíců ve 14 expertních týmech. Zajímáme se hlavně o lidi. Nabízíme řešení, která nejsou vždy líbivá, ale jsou podložena odbornými analýzami a skutečně fungují,“ uvedl Michálek. 

Piráti + STAN tedy dnešním dnem představili a zahájili volební kampaň s názvem „Vraťme zemi budoucnost“. Od vyhlášení koalice v lednu, stihli získat přízeň občanů natolik, až předběhli vládnoucí ANO.