Boj s covidem nekončí. Flegr: Bojím se, že v zimě proočkovanost stačit nebude

Koronavirus je na ústupu, počet nakažených nepřesáhl za poslední dva týdny horní hranici dvou tisíc pozitivních osob denně. Na toto reaguje vláda postupným rozvolňováním, život se opět začíná vracet k době před pandemií. Jsou tyto kroky uspěchané? Podle parazitologa Jaroslava Flegra je tempo rozvolňování chybou.

Flegr, profesor a vědec, který se do povědomí široké veřejnosti dostal v době Covidu v rámci sdílení svých názorů na Facebooku s postupem vlády nesouhlasí. „Mělo se rozvolňovat s většími rozestupy, abychom při případném nárůstu nakažených mohli zjistit, co bylo jeho příčinou,“  vysvětluje profesor. Podle něj je zásadní problém v tom, že neznáme místa, kde se nemoc nejvíce šířila. „Pokud by se rozvolňovala jednotlivá opatření s dostatečným odstupem, dozvěděli bychom se, která mají a která nemají v našich podmínkách na šíření nemoci zásadní vliv, a mohli bychom se podle toho zařídit. To se nyní nedozvíme, a v případě opětovného nástupu epidemie budeme muset přijímat opatření opět naslepo. A zase to nejspíš nejvíc odskáčí ti nejslabší – školáci a studenti, i když je klidně možné, že větším zdrojem nákazy jsou restaurace či obchody. A nebo také naopak,“ uvedl pro VH Flegr.  

Výhledy do budoucna?

Budoucnost v pandemii záleží podle vědce na proočkovanosti obyvatel. Kupříkladu v USA nemusí očkovaní nosit roušky, přestože země má  naočkováno zatím 37 % obyvatel. V ČR možnost odložit roušku po očkování zatím není, proč? „I očkovaní mohou vir přenášet. Navíc zrušení povinnosti nosit roušky pro očkované ztěžuje možnost kontroly dodržování tohoto opatření,“ vysvětluje Flegr. „Z hlediska zpomalení šíření nákazy by bylo správné, aby roušky nosili i ti očkovaní. Jenže je tam jedno velké jenže. Možnost odložit roušku zase na druhou stranu motivuje lidi k tomu, aby se nechali očkovat. A tenhle pozitivní efekt může v určitou chvíli, při určitém stupni proočkovanosti, převážit. Dokud nemáme dost vakcín, měli by nosit roušly i naočkovaní. Až jich budeme mít dostatek a budeme potřebovat dostat co nejvíc lidí do vakcinačních center, měli bychom povinnost nosit roušky pro vakcinové zrušit.“  Podle Flegra by se mnělo nechat rozhodnutí o tom, zda zrušit povinnost očkovaných rušit roušky na odbornících – epidemiolozích. „Jenže u nás o této veskrze technické záležitost nejspíš nebudou rozhodovat epidemiologové, ale volební strategové,“ povzdechl si Flegr. V Česku bylo ke dnešnímu dni vykázáno téměř 4 300 000 vakcín, významný segment populace však podlehl propagandě dezinformačních webů a s očkováním váhá.

V každém případě je tempo rozvolnění podle Flegra uspěchané. V létě minulého roku se stejně jako letos rychle rozvolnilo, přestaly být povinné roušky, a veškeré služby byly zprovozněné. Což byla chyba. „Kdyby se alespoň koncem srpna nezrušila plánovaná protiepidemická opatření, mohli jsme mít kolem 5 tis. mrtvých, teď je to číslo okolo 30 tisíc. A další vývoj záleží na proočkovanosti obyvatel. Během podzimu snad udržíme epidemii pod kontrolou, ale obávám se, že v zimě už dosažený stupeň proočkovanosti ke zvládnutí epidemie stačit nebude, “ uzavřel Flegr.