Senát odsuzuje brutální útoky ve Francii. Vystrčil: Stojíme při vás!

Svět se zmítá v globální epidemické krizi díky infekční nákaze novým koronavirem a do toho jsme svědky absolutně nehumánního teroristického útoku ve francouzském městě Nice, při kterém zemřeli tři lidé a další jsou zranění. Mezi oběťmi žena s uříznutou hlavou. Případ vyšetřuje protiteroristická prokuratura. Čeští senátoři brutální útok jednoznačně odsoudili.

Atentát se stal kolem deváté ráno. „Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristický útok,“ napsal starosta města Christian Estrosi. Člen středopravicové strany Republikáni tvrdí, že Francie se opět stala obětí „islamofašismu“. Muž podle něj vykřikoval „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký).

Útok se odehrál v centru města. Dva lidi, muže a ženu, atentátník zabil v kostele. Pobodal také další ženu, které se podařilo utéct do nedalekého baru, ale později zemřela.  Policejní zdroje agentuře DPA potvrdily, že si útok vyžádal také šest raněných.

Senát násilí a teroristické útoky ve Francii radikálně odsoudil. Označil je za útoky proti svobodě myšlení a vyznání. Oběti terorismu senátoři uctili minutou ticha. Rozhodli o tom na podnět předsedy senátního zahraničního výboru a někdejšího velvyslance ve Francii Pavla Fischera (nezávislý).

„Dnes jsme se v Senátu zabývali důležitými „koronavirovými“ zákony. V myšlenkách jsem však byl také s obyvateli Francie  a rodinami obětí barbarského útoku v Nice. Naše země jsou postaveny na stejných hodnotách, stojíme při vás v těchto těžkých časech“, napsal na Twitteru předseda Senátu a sdílel usnesení horní komory Parlamentu.

Útočníkem je zřejmě je jednadvacetiletý Bráhím Avísáví z Tuniska, který do Evropy přijel v září přes ostrov Lampedusa, uvedla agentura AFP. Do Francie se z Itálie dostal nelegálně. Policie se domnívá, že jednal sám a nepátrá po případných komplicích. Údajně nebyl v hledáčku protiteroristických jednotek.