Na průšvihy Prymula, na chlubidla Babiš. Premiér ohlásil stavbu polní nemocnice v Letňanech

Premiér Andrej Babiš uvedl, že stát už tento víkend začne zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice kvůli koronavirové epidemii. V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu výstaviště Letňany. Nelze si nevšimnout, že Babiš o pozitivních věcech mluví rád sám, na ty méně hezké posílá profesora Prymulu. Ten byl často postaven před národ, aby jim sdělil nepopulární vládní nařízení a opatření, proti kterým se část společnosti bouří.  

Šéf hnutí ANO vysvětlil, že je potřeba urgentně stavět náhradní kapacity. Podle něj je to důležitý úkol. „Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Armáda a Ústřední krizový štáb by s výstavbou nových kapacit měly začít už o víkendu. Na výběru míst Ústřední krizový štáb spolupracuje s kraji, prioritní nyní pražské Letňany. Bude třeba oslovit „další struktury“, připustil Babiš.

„Bereme to vážně. Dnes začínáme přípravy na stavbu polní nemocnice s kapacitou 500 lůžek v pražských Letňanech. Využijeme stávající budovy, vybavíme je a poskytneme vojenský lékařský personál. Práce už běží, oficiální nařízení vlády očekáváme zítra“, napsala motivovaně na Twitteru Armáda ČR.

Předseda vlády dle svých slov také kontaktoval i lázeňská zařízení a hovořil „s bavorskou stranou“. Chce ale, aby nápor zvládlo Česko samo. Od firmy Linet plánuje stát nakoupit tři tisíce postelí, k tomu tisíc pro těžké případy.  Podle Babiše nová lůžka ve státních hmotných rezervách jsou, ale zřejmě nebudou stačit

Linet musí lůžka teprve vyrobit, uvedl ředitel firmy Tomáš Kolář s tím, že k dodání by měla být v listopadu. „Kapacita 500 lůžek, výstavbu bude zajišťovat armáda,“ sdělil Hamáček. Armáda rozvine polní nemocnici ve stávajících stavbách a hangárech. Vybavení bude pocházet z armádních polních nemocnic.

Co se týká personálního zabezpečení o to se postarají ředitelé nemocnic. Mají propozice, co mají dělat,“ uvedl premiér Babiš. Podle Hamáčka v Letňanech bude k dispozici základní vojenský personál pro polní nemocnice, pomohou také medici. Ministr vnitra také připustil, že kapacity budou s ohledem na vývoj epidemie na dlouho.