Senátní čachry s předsedou: STAN se musí stáhnout, přeložil Kalousek Rakušana do češtiny

Hnutí STAN získalo v senátorských volbách celkem jedenáct senátorských křesel, a má tak v horní komoře největší klub. Nicméně pravidlo, že nejsilnější senátorský klub nominuje kandidáta na předsedu, v tomto případě padá. Karty se zamíchaly. Předsedou Senátu zůstane s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil, za kterého se postavil nový společný klub ODS a TOP09, tak i hnutí Starostové a nezávislí a také KDU-ČSL. Podle Miroslava Kalouska (TOP09) Starostové museli ustoupit.

Senátoři TOP 09, kteří v úterý opustili klub Starostů a nezávislých, se dohodli se zákonodárci ODS na společném klubu s názvem ODS-TOP09. Frakce tak bude největší v Senátu a měla by mít podle zvyklostí nárok na obsazení pozice předsedy.

„Z našeho klubu odcházejí senátoři zvolení za TOP09. Děkujeme jim za spolupráci, rádi jsme kolegům z TOP09 pomohli, když neměli dostatečný počet senátorů na vytvoření vlastního klubu. Celostátní politika a nové spolupráce je dovedly do klubu ODS. Přejeme kolegům mnoho úspěchů“, okomentoval v prohlášení předseda STAN Rakušan odchod kolegů.

Ten následně na svém facebooku také oznámil, že Vystrčila do funkce předsedy Senátu podpoří nakonec i Starostové. „Není namístě v podivné a napjaté době vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu Parlamentu České republiky,“ přiblížil stanovisko strany.

Jeho vyjádření pak na svém Twitteru posměšně glosoval Miroslav Kalousek, bývalý šéf TOP09. Starostové podle něj museli sklonit hlavu a přiklonit se k názoru většiny. „Dovolím si přeložit Víta Rakušana do češtiny: Tvrdili jsme, že máme nejsilnější klub a musíme mít předsedu (Linhart, Drahoš). Pak jsme zjistili, že tomu tak není a Vystrčila umí zvolit ODS, TOP 09 a KDU-ČSL bez nás. Tak jsme ho holt museli podpořit taky,“ napsal předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Senátní frakce ODS, TOP 09 a Starostů budou mít v povolebním složení horní komory dostatek hlasů k Vystrčilovu zvolení.  Volba předsedy Senátu by se měla uskutečnit v listopadu. Vít Rakušan ihned po volbách, které STAN vyhrál, poukázal na nepsané pravidlo, že předsedu Senátu zpravidla má nejpočetnější klub. Starostové tak původně počítali, že nejpočetnější budou právě oni.