Šafrovo médium stále na pranýři. Na tiskovky vlády má zákaz

Šafrovo médium stále v ohrožení. Předseda Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu Michal Klíma ve středu vyzval vedoucí Úřadu vlády, aby zajistila přístup na tiskové konference vlády všem zpravodajským médiím, která o to mají zájem. Podle něho je naprosto neakceptovatelné, aby si vláda omezovala okruh médií, s nimiž komunikuje. Jmenovitě se jedná například o Deník Forum 24. Názorový deník totiž již od března neúspěšně usiluje o akreditaci.

Účast na tiskové konferenci mají mít všechna média bez rozdílu, a to i ta, která jsou kritická. Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzval ve středu Úřad vlády, aby nebránil svobodnému šíření informací, když například neakreditoval ani pro vzdálenou účast na tiskových konferencích internetový deník Forum 24.

„Považujeme za naprosto nepřijatelné, že vláda v této situaci ještě navíc omezuje okruh médií, s nimiž je ochotna komunikovat. Takovým omezením je selektivní přístup na tiskové konference vlády, který je poskytován jen některým vybraným zpravodajským médiím. Vzhledem k tomu, že tyto tiskové konference za současné situace probíhají prostřednictvím vzdálené komunikace, není žádný důvod odmítat přístup zpravodajským médiím, které o účast na tiskových konferencích vlády usilují,“ píše novinářská stavovská organizace v dopise, pod nímž je podepsán předseda správní rady české odnože Michal Klíma.

Podle nich Internetový deník Forum 24 žádá opakovaně avšak bezvýsledně o akreditaci od března letošního roku. „Vzhledem k tomu, že jde o médium převážně kritické k vládě, lze předpokládat, že důvodem odmítnutí je fakt, že se vláda obává otázek, které by mohla dostat“, stojí v otevřeném dopise s tím, že se jedná o porušení ústavního práva na svobodné šíření informací. Je to i politicky nepřijatelné, protože jde o diskriminaci jedné části občanů a voličů.

To, že má aféra dlouhodobý charakter podtrhuje i to, že aféra proběhla médii již v červenci tohoto roku. Šafrova média se tehdy zastal i Miroslav Kalousek, který proti takovému počinu vyjádřil náležitý protest. „Na takovou cenzurní šikanu nemáte právo,“ uvedl již dříve, letos v létě.