Jakl k reparacím černochům za otroctví: Je to blbost. Chtějme odškodnění za robotu a nevolnictví!

Ladislav Jakl, bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky se podivuje nad blbostí zákona o možnosti reparací černochů za otroctví, který byl schválen v Kalifornii.  Podle amerických médií je zákon první svého druhu a otevírá cestu pro budoucí možné odškodnění potomků otroků. Podle Jakla je to pěkná blbost. To bychom mohli odškodňovat také potomky Markomanů, Kvádů, Bójů či Langobardů za to, že jim Slované kdysi ukradli jejich zem, myslí si.

„ V USA se vážně projednávají návrhy na mnohamiliardové reparace za zotročení. Měli by je dostat potomci někdejších otroků. Jak se poznají? Jsou to černoši. Od koho? Od všech ostatních“, diví se v úvodu bývalý poslanec  Jakl a ptá se proč od ostatních. Myšleno od všech daňových poplatníků, neboť ti jsou prý potomky někdejších otrokářů. Jak se poznají? „Nejsou to černoši. A platí daně. Spravedlnost sice přichází až po 160 letech, ale lépe pozdě, než nikdy. Nebo ne?“, zamýšlí se hudebník a publicista na svém webu.

Podle něj je Amerika ve všech oblastech před námi a my máme co dohánět.  „V době, kdy v USA fungovalo otrokářství, kvetlo v našich zemích nevolnictví a robota. Velká část našeho národa jsou potomky někdejších nevolníků. A robotou povinných poddaných. Je načase se ozvat a požadovat spravedlnost v podobě finanční náhrady za utrpení našich předků“, apeluje s nadsázkou Jakl a vážně se zamýšlí, kdo by takovou náhradu měl financovat. Podle něj je to jasné. Přeci potomci těch, co žili z práce poddaných, nevolníků a robotujících chudáků. Dnešní potomci někdejší šlechty. „Co bylo ukradeno, musí být vráceno, ne? Našim předkům byly ukradeny svobodné životy, zdroje, výsledky práce. Místo toho se v posledních dekádách potomci poddaných skládají na to, aby někdejšímu panstvu vydali majetky, pocházející z krve a potu našich předků“, burcuje člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a dodává, že je potřeba tedy také zvýšit hlas.

„Ať platí za trauma, které dodnes prožíváme kvůli svému původu! My chceme reparace! My chceme náhrady! My chceme odškodnění! Nebo je takový požadavek pěknou blbostí? Je. Stejně jako ten s odškodňováním za 160 a více let staré křivdy podle rasového klíče“, popisuje dále a s nadsázkou dodává, že to už bychom mohli začít odškodňovat potomky Markomanů, Kvádů, Bójů či Langobardů za to, že jim Slované kdysi ukradli jejich zem. „Jako se v Americe odškodňují Indiáni coby původní obyvatelé. Kdo je to „původní obyvatel“? A proč se v angličtině slovo otrok skoro kryje se slovem Slovan? Koho že to měli v Anglii ve středověku za otroky? Někdo tady otevírá Pandořinu skříňku a současně vypouští džina z lahve“, uzavírá publicista.

Americký zákon schválený na začátku října stanovuje utvoření devítičlenného týmu, který přijde s doporučeními, jakou formu by případné reparace měly mít a kdo by odškodnění mohl získat. Reparace by se mohly týkat až dvou milionů Afroameričanů v Kalifornii.