Ruské spojky českého zbrojaře: Absolventi elitní školy Kremlu fingovali kosmický projekt pro Prahu

Důvěryhodnost sebe a svých partnerů je ve vojenském byznysu alfou a omegou. V opačném případě může zasáhnout Národní bezpečnostní úřad a vystavit stopku na státem pořádaných tendrech, než se člověk naděje. Nedůvěryhodnost vzbuzují u redakce Vysokahra.cz ruští společníci českého zbrojaře Jiřího Sauera, jehož firma se mimo jiné podílí jako subdodavatel na tak důležitém projektu, jakým bezesporu je podzvukový letoun L39G Aera Vodochody, který se má stát jedním z nosných pilířů české armády.

Redakce v jednom z minulých článků psala o vazbách bývalého ředitele pro obchod a logistiku LOM Jiřího Sauera, který v polovině minulého roku vstoupil majetkově do nenápadné firmy Glance Avionics, kterou ovládají Rusové Nikolay Gribakin a Evgeny Kondratyev. Podařilo se nám zjistit, že tito spolužáci vystudovali elitní ruskou univerzitu, dříve výkladní skříň sovětské vzdělanosti – Moskevský letecký institut. Absolventi tohoto ústavu tvoří páteř mnoha ruských státních vojenských a polovojenských společností jako Suchoj, Mikojan, Ilyushin, Tupolev nebo Jakovlev a podíleli se mimo jiné také na vesmírném programu Sergeje Koroljeva, který vynesl Jurije Gagarina do vesmíru. Není tajemstvím, že tato elitní režimem podporovaná instituce slouží jako loviště pro ruské tajné služby FSB a GRU, podobně jako kupříkladu americký Massachusetts institute of technology (MIT) zásobuje svými absolventy FBI, CIA či NSA.

Podnikání v Praze

Gribakin, toho času bydlící v pražských Dejvicích, se před několika lety rozhodl, že zkusí na pražském ruzyňském letišti otevřít stálou expozici o vesmíru Prague Space Center. Ta si kladla za cíl seznamovat zájemce s historií a současným stavem vesmírného „průmyslu“ a nejnovějšími poznatky kosmické vědy. Chvályhodnému počinu nicméně chyběl kapitál na rozjezd, proto se Gribakin rozhodl nabídnout projekt crowdfundingovým platformám. Americké Equitynet.com, která je podle magazínu Forbes jedinou patentovanou crowdfundingovou platformou na světě a obdobné službě indiegogo.com s cílem vybrat bezmála 800 tisíc dolarů.

logo s půdorysem exponátů

Žádost měla být vedena pod stejnojmennou firmou Prague Space Center, ta však, přestože se chlubila 12 letým působením na trhu a čtyřmi stálými zaměstnanci, podle zjištění redakce nikdy neexistovala. V českém obchodním rejstříku není o ni jediný záznam a nepodařilo se ji dohledat ani prostřednictvím vyhledavačů. Na důvěryhodnosti projektu nepřidá ani nefunkční internetový odkaz Praguespacecenter.org, video, které bylo odstraněno z youtube ani twitterový prolink, který vede potenciálního sponzora do slepé uličky.

vizualizace expozice

Redakce oslovila s několika dotazy provozovatele webu Equitynet, ti však do vydání článku neodpověděli. Z dostupných údajů vyplývá, že zakladatelé profilu Prague Space Center na zmíněném crowfundingovém serveru velmi pravděpodobně nezískali žádnou finanční částku. Mohlo se jednat o reálný pokus o získání financí na založení jakéhosi pražského vesmírného centra, ovšem na základě zveřejnění zavádějících informací, avšak pravděpodobnější je varianta podvodného jednání a použití zcela smyšlené společnosti za účelem získání financí od neopatrných investorů. Na platformě indiegogo.com se podařilo Gribakinovi vybrat 364 dolarů.

Chybí uzávěrky

Jak jsme psali v jednom z minulých článků, Sauerovy firmy mají neprůhledné hospodaření. AEMS s.r.o., AEMS CZ, L.P.P. holding a MaToTaEN s.r.o nedodaly minimálně za poslední rok (někdy i více) povinně zveřejňované účetní závěrky. Nelze tedy zjistit, v jaké kondici se nacházejí a  zda do nich kapitálově nevstupují další firmy, které takto zůstávají v anonymitě.