Krach Liberty Ostrava lítá ve vzduchu. Pirát Polanský nechce zestátnění. Má jiný plán

Obří britská společnost Liberty Steel se v posledních měsících potýká s finančními problémy a ve vzduchu dokonce visí možnost krachu. Její mateřská země Velká Británie, na rozdíl kupříkladu od Francie, odmítla převzít záruky a dala od společnosti ruce pryč. Vláda České republiky v čele s premiérem Andrejem Babišem se k situaci zatím nijak nevyjádřila, ač byla interpelována. Společnost má kromě filiálek v několika evropských městech také fabriku v Moravskoslezském kraji, který patří z hlediska nezaměstnanosti k nejhorším. Redakci VH zajímalo, jak na reálnou možností bankrotu pohlíží poslanec za Moravskoslezský kraj pirát Ondřej Polanský?

Znárodnit? NE

Podle Polanského se měla vláda zabývat problémy Liberty Steel již dávno, nasvědčuje tomu dlouholetá diskuze o útlumu těžkého průmyslu, podobně jako o konci OKD. „Právě díky předchozím zkušenostem se na toto měla vláda společně s krajem připravit, místo toho ignorovali hrozící rizika,“ uvedl Polanský. Jediným možným východiskem k zachránění Liberty Steel, zároveň i pracovních míst, je podle Polanského zmodernizování technologií, jako je například přechod k hybridním pecím s využitím vodíku. Tato možnost je mnohem ekologičtější a ekonomicky výhodnější. Stát by tedy podnik kupovat neměl, nasvědčují tomu důkazy z předchozí kauzy u OKD, kde se tímto těžba protáhla o pár let a zároveň se musely vynaložit několika miliardové výdaje na rekultivaci. 

„Pokud by tedy stát měl Liberty s něčím pomoci, pak je to tedy jeho úspěšná transformace,“ vysvětluje Polanský. Sto miliard by měl mít Moravskoslezský kraj k dispozici právě na zmíněnou modernizaci, je jen otázkou, zda se s penězi správně naloží. Již deset let se ví o potřebě přivedení vysokého napětí z Nošovic pro přechod na novou technologii. Za celou tu dobu se s tím podle poslance nic nedělalo. Ve fondu spravedlivé transformace určeném pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj je však k dispozici jen cca 40 miliard korun a Polanským požadovaných 100 miliard se zdá naprosto nereálných i s přispěním státních subvencí.

Nezaměstnanost

Propuštění lidí z OKD a Liberty Steel má dva protipóly. Na jedné straně by to mohlo podle Polanského znamenat obrovský problém a je potřeba vypracovat dopadovou studii, díky které by byly dopady jasnější. „Na druhou stranu by to mohlo znamenat obrovskou příležitost pro jiné firmy, které v tomto kraji působí. Ty se s příchodem pandemie potýkaly s nedostatkem lidí, a byly nuceny využívat pracovníky ze zahraničí,“ soudí poslanec.

Pokud by situace s nezaměstnaností nastala, nabízí Polanský několik řešení. Jako Pirátská strana se chtějí zaměřit na ohodnocení a kompenzace pracovníků v tomto odvětví. Chtějí tak prosadit dřívější odchod do důchodu těm, kteří vykonávali těžkou fyzickou práci a náhradu výdělku při případných úrazů z povolání. Další pomocí by mohla být rekvalifikace pro pomoc s hledáním nové práce. Nová pracovní místa by mohla vznikat i díky rozvoji nových technologií a podpoře malých a středních podniků. 

Co je tedy potřeba udělat?

„Zástupci vlády by měli iniciovat jednání s vedením Liberty, odboráři, zástupci kraje i Ostravy. Vedení podniku musí říci, zda a jakou pomoc potřebují, pak by se mohla situací zabývat také Sněmovna,“ navrhuje Polanský. Veškeré informace se poslanci dozvídají z médii, proto se sám Polanský plánuje sejít s odboráři a vedením podniku. 

Polanský nabízí jasná řešení a jejich vysvětlení. Podle něj je obrovským problémem to, že se situace ze strany vlády nijak neřeší. Využití nových technologií by mohlo situaci zachránit, prostředky na to bude mít kraj k dispozici, jen je potřeba jednat. Znárodnění by bylo cestou k tomu, jak něco zachránit a zároveň na tom prodělat miliony, to by bylo neekonomické řešení.