FOTO EXKLUZIVNĚ: Pirát Bartoš na balkoně Sněmovny bez roušky. Vládní opatření je jiné pro ulici

Předseda Pirátů Ivan Bartoš překračuje prvního dubna jako lev v kleci na balkónu Poslanecké Sněmovny, který přináleží poslaneckému klubu strany. Z jeho telefonátu není rozumět jediné slovo, ale i na 100m je dobře vidět, že muž, který touží být premiérem, nemá zakryta ústa ani nos. Co říkají pravidla?

Čtvrtek, přibližně 13:00. Jednání Poslanecké Sněmovny je přerušeno na obědovou pauzu a na balkoně, který využívá klub Pirátské strany je do telefonního hovoru zabrán Ivan Bartoš. Dredatý předseda je sice kuřák, ale cigareta by jej podle nařízení ministerstva zdravotnictví neopravňovala k odložení ochrany dýchacích cest, stejně jako telefonát. K odložení jej může ospravedlnit pouze konzumace jídla a pití. Bartoše má nicméně štěstí, že se nachází na balkoně.

„Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví z 22. února platí v objektech Poslanecké sněmovny povinnost nosit respirátor třídy minimálně FFP2/KN 95 nebo zdravotnickou roušku. Obecně tedy platí, že by jí mít měli ve vnitřních prostorách Sněmovny. Pokud jde o balkon vedoucí mimo vnitřní prostory, tak by lidé – včetně poslanců – roušku měli mít nasazenou, pokud jich tam je víc,“ sdělil redakci VH ředitel Tiskového odboru Sněmovny Roman Žamboch.

Vláda koncem února rozhodla, že s platností od 1. března musejí mít lidé respirátory FFP2 nebo chirurgické roušky na „všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce,“ to se však nevztahuje na venkovní prostory Poslanecké sněmovny a Bartoš se ničeho nedopustil.

Tvrdé postihy kvůli Volnému a Bojkovi

Poslancům došla trpělivost s chováním nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka. Kromě výstavby plexisklové klece, sepsali zástupci sněmovních stran v březnu novelu zákona o jednacím řádu, podle které by měl mandátový a imunitní výbor proti provinilcům okamžitě zahájit disciplinární řízení za přestupek, na jehož konci má být ztráta celého měsíčního platu a nově také náhrad. Základní plat poslance činí 90 800 korun hrubého a náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci 47 200 až 64 000 Kč podle místa bydliště.