Roušky sami, testy sami a teď se máme i sami trasovat?! nestačí se divit ekonom Vávra

zdroj fcb Radovan Vávra
zdroj fcb Radovan Vávra

Situace kolem koronaviru vyostřuje. Ve čtvrtek tentokrát rozruch vyvolal výrok premiéra Babiše o sebetrasování.  „Next level je, postavte si plicní ventilátor a připojte se na něj“, jde do Babiše novinář Seznam Zpráv Jiří Hlošek a další se přidávají.

Podle premiéra Babiše (ANO) se připravuje projekt takzvaného sebetrasování, kdy by lidé pozitivní na onemocnění covid-19 sami na webu vyplnili formulář se svými kontakty z posledních dní. Pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví posuzují možné změny systému trasování kontaktů nakažených koronavirem, prvotní návrh předloží do konce týdne. „Připravuje se projekt sebetrasování, kde by lidi, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, v aplikaci na webu vyplnili formulář i ty kontakty a potom by to pro hygienu bylo lehčí,“ prohlásil Babiš.

Neobešlo se bez reakcí. Radovan Vávra, ekonom a bývalý ředitel Komerční banky se nestačí divit. „Tak roušky jsme si šili sami, testy si taky platíme často sami a teď se budeme i sami trasovat. Oka. Na co teda přesně máme tenhle stát a proč mu platíme daně?“, tepe vládu ekonom.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek s novináři připustil, že pilotní verze by měla být naprogramována do konce příštího týdne. Datum, kdy by mělo dojít ke spuštění, nesdělil.„Člověk dostane zprávu o tom, že je pozitivní esemeskou. V té zprávě bude i odkaz na určitý portál, kde se přihlásí a bude tam moci zadat veškeré své kontakty, na které si sám vzpomene, se kterými se setkal. Označí, že to je rodina, kolega z práce, napíše jejich telefonní čísla a hygiena bude mít usnadněnou práci, protože už bude pouze navolávat tyto kontakty. Teď aktuálně to je tak, že hygiena volá pozitivnímu člověku a získává od něj informace skrze daný hovor, což bezesporu prodlužuje proces,“ poznamenal ministr.

Nad plánovaným projektem se pozastavuje i Jiří Hošek, novinář Seznam Zpráv. „Ušijte si sami roušky, teď se ještě sami vytrasujte. Next level je, postavte si plicní ventilátor a připojte se na něj“, glosuje na Twitteru.

Premiér také ve středu také uvedl, že vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla připraví porovnání jednotlivých krajů a analýzu, jaký mají jednotliví zaměstnanci hygienických stanic a vypomáhající vojáci výkon z hlediska trasování kontaktů.

Lehkou ironii si k tématu přisazuje i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP09). Ten na Twitteru poukazuje na značně protichúdné postoje Babiše v čase.  „A. Babiš (7. 9.): „Hygiena uvažuje o trasování jenom těch vážných případů.“ A. Babiš (8. 9.): „Ta informace, že by se nestíhalo a že bysme trasovali jenom nějaké vybrané případy, není pravdivá.“ A. Babiš (9. 9.): „Připravuje se projekt sebetrasování, aby se ulehčilo hygieně“,  popišuje Pospíšil.