„Mícháte hrušky s jablkama“, zuřil Hamáček na Okamuru ve Sněmovně v debatě o policistech!

zdroj fcb Jan Hamáček
zdroj fcb Jan Hamáček

Ve Sněmovně dnes bylo dusno. Hustou atmosféru dokreslila peprná přestřelka mezi místopředsedou dolní komory Tomiem Okamurou a ministrem vnitrem Janem Hamáčkem. Šlo o platy policistů. Okamura uvedl, že se berou platy hasičům a policistům. Hamáček takové tvrzení striktně vyvrátil. Slova Okamury označil za „plácání do vody“ a „míchání hrušek s jablkami“. Na šéfovi SPD ale ironicky ocenil, že jeho projev nebyl tentokrát plagiát opsaný od slovenského akademika.

Ministr vnitra Hamáček se hned na začátku svého projevu ostře obul do Okamury. „Jestli chcete nejlepší argument proti této schůzi, tak si pusťte projev pana místopředsedy Okamury. To je klasický případ toho, jak se dá zmatlat úplně všechno, hrušky s jablkami, a ze všeho obvinit vládu a pak odejít středem“, šel do Okamury za řečnickým pultem Hamáček.

Šéf SPD totiž chvíli předtím vystoupil ve Sněmovně a navážel se do snižování platů policistům. „Vláda ohlásila záměr zmrazit platy státním zaměstnancům. Poté co se koalice hnutí ANO a ČSSD rozšoupla a zasekla stamiliardové dluhy, přišel čas, aby je někdo zaplatil. Kdo to bude? Vláda dala černého Petra hasičům, policistům, zdravotníkům, záchranářům a dalším, u kterým si my v SPD rozhodně nemyslíme, že by měli platy nějak nadhodnocené. Naopak“, apeloval Okamura.

Hamáček zanedlouho poté, ale takové výroky dementoval. „Bereme peníze hasičům a policistům. Tak já chci tady jasně říct, že dokud já budu ministrem vnitra, tak hasičům a policistům nikdo nic nesebere. Ba naopak“, vyvrátil tvrzení Hamáček s tím, že si váží toho, co pro Českou republiku dělají. „Takže já prostě teď nemůžu nechat ležet některá obvinění a takové plácnutí do vody“, zdůvodnil svůj projev namířený proti Okamurovi a dál do něho šil: „Takže kolega Okamura klasicky ukázal, k čemu slouží takovéto mimořádné schůze“, řekl. V podání Tomia Okamury to podle jeho slov byla jen jedna velká show.

Hamáček jediné co ocenil je projev Okamury, který si podle jeho slov evidentně tentokrát napsal sám a nekopíroval slovenského akademika. „Ale to je tak jediná pochvala“,  ironicky uvedl ministra vnitra.

Místopředseda sněmovny Tomio Okamura totiž v druhé polovině srpna během zanícené sněmovní debaty o dění v Bělorusku použil celé pasáže z komentáře slovenského historika Eduarda Chmelára, akademika ale necitoval zdroj, tudíž  projev tak působil jako z pera předsedy SPD. Následně se musel omluvit.