To je tak na cestu z pošty! Lidovečtí politici nechápou rozdávání respirátorů

Všichni občané starší 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla vláda. Europoslanec Tomáš Zdechovský se nestačí divit. Na nápad vlády si přisadil si jeho stranický kolega, zasloužilý otec, Marián Jurečka. 

Ministři schválili, že uvolní pro seniory nad 60 let 3 miliony respirátorů FFP 2 a 15 milionů roušek, které dostanou občané poštou. Na jednoho seniora nad šedesát let to vychází na jeden respirátor a pět roušek.

Právě daný počet neskrývavě pobouřil některé politiky. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je to výsměch. „Respirátor #FFP2 má účinnost kolem 6hodin. V praxi to zřejmě znamená, že vláda chce rozesíláním pomůcek poštou ochránit seniory na cestě z pošty domů…pak je nutné ho vyhodit. A proč ta štědrost?! Kde skončily vadné respirátory, s nimiž vláda neuspěla s reklamací v Číně?“, jde do vlády europoslanec.

Ani bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)  krok vlády úplně nechápe. „Na jak dlouho? Na šest dnů? A pak bude další kolo distribuce? Co chronicky nemocné osoby, co osoby se sníženou imunitou? Je to dlouhodobé opatření? Bude taková distribuce i po volbách? Kde je nějaká systémovost a pomoc těm co fakt pomoc potřebují??“, nechápe a vyzývá Jana Hamáčka k odpovědi.

Skutečnost, že se vláda vrátí k záměru poslat respirátor třídy FFP 2 důchodcům, avizoval ve středu premiér Andrej Babiš před cestou do Vídně po přerušeném jednání vlády o nových pravidlech pro kurzarbeit. V úterý totiž přibylo v Česku rekordních 1 164 potvrzených případů nákazy koronavirem