Prymula u Moravce: Čelíme druhé vlně epidemie!

zdroj prt scr Otázky Václava Moravce
zdroj prt scr Otázky Václava Moravce

Koronavirus získává na síle. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly Česko čelí druhé vlně koronavirové nákazy. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. V Česku za sobotu přibylo dosud nejvíce nakažených za den, a to 1 541.

„Pokud bereme explozivní nárůst, u nemocných ho zatím nevidíme. Je ale zřejmé, že tam je čtrnáctidenní až třítýdenní zpoždění. V posledních dnech máme nárůst deset denně. Tento trend logicky přinese počty, které jsme tady měli na jaře,“ řekl Prymula na adresu predikcí těžce nemocných s tím, že lůžka nejsou po republice rozmístěna rovnoměrně.

„Pokud by u nás epidemie pokračovala takto explozivně, můžeme dojít na hranici kapacity lůžkového systému,“ varoval Prymula. Pokud by se nedělala žádná opatření, na limitní kapacitě by české nemocnice mohly být na konci října, uvedl.

Podle něho lze současný stav považovat za druhou vlnu epidemie. Lidé by se podle něho alespoň měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit.

Do 15. října by mohla také dle jeho soudu vzrůst kapacita testů  z 18 tisíc na 40 tisíc testů denně. V říjnu by pak v Česku měly být k dispozici testy ze slin, u nichž by byl výsledek znám za přibližně tři čtvrtě hodiny.

Česko je podle počtu případů na sto tisíc obyvatel po Španělsku a Francii třetí nejzasaženější zemí Evropské unie.

Autor: ps