Babiš dal v „Čau lidi“ tvrdá čísla: Covid necovid – loni zemřelo víc lidí než letos

zdroj fcb Andrej Babiš
zdroj fcb Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš ve svém klasickém nedělním „Čau lidi“ se snažil mírnit narůstající paniku okolo covidu-19. Vyzdvihl několik pozitivních aspektů, vysvětlil, proč média uvádí, že jsme třetí nejpostiženější zemí EU a vyzval občany k zodpovědnosti, nošení roušek a dodržování rozestupů. Na jeho pozitivní zprávy ale veřejnost zareagovala spíše kriticky. Například komentátor Alexandr Mitrofanov nazval Andreje Babiše pomatencem.

„Jsem tady proto, abych vás uklidnil, abych vám dal i některé pozitivní zprávy, které bohužel česká média, potažmo Česká televize, nevysílají. První taková zpráva by byla, že včera na covid-19 nebo s covidem-19 nikdo nezemřel. Druhá taková zpráva by byla, že do půlky července za stejné období v porovnání s rokem 2019 v Čechách zemřelo o 545 lidí méně“, řekl ve videu Babiš a odkázal ke grafu profesora Berana. Ten právě poukazuje na snižující se smrtnost v souvislosti s nákazou koronavirem.

Babiš se snažil lidi uklidnit a vysvětlil fakta, která v médiích slýcháme, a to že jsme třetí nejpostiženější země EU.  “My jsme prosím vás v pátek měli 18 400 testů, myslím. Slováci, mi říkal premiér Matovič, měli pět tisíc. A potom je ještě Řecko, to má 29”, uvedl Babiš s tím, že důležitá je také smrtnost na million obyvatel. „Takže když někdo mluví o Španělsku, tak tam zemřelo 29 747 lidí, nebo v Itálii 35 603, nebo ve Francii 30 910. Takže já chápu, že média vždycky potřebují senzaci a opozice křičí, že jsme na tom špatně”, zdůrazňoval politik.

Na jeho slova se brzy ozvala kritika. „Opozice a komentátoři mají radost, že je ten nárůst (covidu). Babiš v Čau lidi. Nemá smysl se zabývat výkřiky pomatence byť jsou urážlivé a hloupé“, napsal Mitrofanov na Twitteru a rozbouřil celkem zajímavou diskuzi pod článkem. Petr Gazdík (Starostové a nezávislí) si přisadil.“ Tak vidím, že jsme v klubu..opozice i komentátoři…Chvojkovice- Brod…holt dobrej oddíl“, reagoval ironicky Gazdík na Babiše. A Mitrofanov mu přitáká. „Vždyť říkám, pomatenec“.

Současně Babiš ve videu apeloval občany ať zodpovědně nosí roušky a respiratory.

Podle něj je důležitá zejména kapacita našich lůžek. „Teď máme v nemocnicích 288 pacientů, z toho těžkých případů 47. Celá kapacita lůžková u nás je 4 800. Všechny fakultní nemocnice, všechny krajské nemocnice, kde může být poskytnuta základní terapie pro pacienty s covidem. Z toho pro těžké případy 1 000 lůžek”, pokračoval Babiš.

Zmínil se také o testování. “Ano, média říkají: rekord, rekord nakažených. Tak v pátek jsme provedli 18 204 testů. Absolutní rekord, to nikdo neřekl. Včera 12 300 testů, to je zase sobotní rekord”, vyjmenoval  s tím, že 60 procent lidí je indikovaných, 40 procent je samoplátců.

A vyzval občany ke klidu. „Takže já jsem si dneska vzal triko, abyste byli v klidu, abyste si myli ruce, a ještě tady chybí, abyste nosili roušky…jsme na jedné lodi. Mladí to samozřejmě nechtějí, ale já bych pěkně poprosil, že tady skutečně jde o mezigenerační solidaritu. Že jde o naše rodiče a prarodiče. Babičky a dědečky“, snažil se přesvědčit občany k zodpovědnosti a dodal, že onkologičtí pacienti by se neměli bát chodit do nemocnic. „Prosím vás, nebojte se chodit do nemocnic. Skutečně jsem přesvědčen, že vám tam nic nehrozí“, vzkázal onkologicky nemocným pacientům a dodal, že se nemají nenechat zastrašit.

“Společně to musíme zvládnout. Jedná se o naši budoucnost. A jedná se samozřejmě o životy našich spoluobčanů. Nejde o žádnou politiku ani o omezování vaší svobody. Většina lidí to bere a my musíme ukázat jako společnost, že fungujeme. Že se v krizi umíme semknout. A svoboda každého z nás přece končí tam, kde začíná osobní svoboda druhého. Takže bychom se měli tak chovat, abychom svým chováním nenakazili rodiče, prarodiče nebo někoho, kdo je nemocný. Takže proč je takový problém nosit roušky a dodržovat rozestupy?”, nabádá lidi k ukázněnosti premiér a uzavírá svůj nedělní příspěvek.