První žena na Hradě? Šance Kláry Slámové na zvolení jsou jen v teoretické rovině

Praha – První žena na seznamu kandidátek při volbě nového českého prezidenta je Klára Slámová. Známá advokátka, která mediálně vyrostla například při obhajobě Jiřího Kájínka, oznámila svou kandidaturu při boji o Pražský hrad v roce 2023. Nelíbí se jí, jak je poslední dobou politika vnímána a podle ní by jí prospěl svěží vítr. Mezi hlavní kandidáty na úspěch patřit nebude, v první fázi musí získat podporu dostatečného počtu občanů České republiky.

Předběhla všechny ostatní a stala se oficiálně první ženou, která bude usilovat o zvolení do prezidentského úřadu pří přímé volbě v roce 2023. Klára Slámová se živí advokacií. Pochází z Jindřichova Hradce, vystudovala konzervatoř, a hlavně Právnickou fakultu UK, kde absolvovala s vyznamenáním. V roce 2012 se provdala za Američana, technického instruktora potápění Gregoryho Scotta Longa – od té doby užívá nové příjmení Long Slámová. Společně vychovávají šestiletou dcerku.

Hlavní důvody kandidatury

Mezi důvody provázející její oficiální kandidaturu uvedla, že chce ukázat, že politika je služba lidem, protože prý mnoho politiků už nedodržuje zákony a ústavu. Přitom ještě v posledních dnech kalendářního roku 2017 pro LP-live.cz na otázku, co si myslí o současné politické situaci, uvedla že: „Určité obavy jsou, ale myslím, že si nemáme vůbec na co stěžovat. Vždycky může být hůř. A tady určité ochranné mechanismy jsou. Dokud budeme v určitých organizacích, tak to jsou takové pojistky.“

Politické zkušenosti

Politická sféra není pro advokátku žádnou neznámou, větších úspěchů v ní ale nedosáhla. Ve volbách v roce 2006 neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny ČR za ODS. Od dubna do června roku 2010 se však poslankyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přece jen stala, stejného roku oznámila kandidaturu za stranu Suverenita jako nezávislá kandidátka. Byla lídrem kandidátky v Praze, Suverenita se však do parlamentu nedostala.

Slavné případy plné kontroverze

Její jméno zaznělo u několika mediálně sledovaných kauz, které rozdělovali českou společnost. Obhajovala například Johna Pacovského, který se svým otcem zavraždil na Českobudějovicku tři lidi, soudce Josefa Košelu, podezřelého z nákupu dětské pornografie, svého kolegu Kolju Kubíčka, trestně stíhaného za vydírání svědka, ale zastupovala například i rodinu Moniky Kramné. Jméno si ovšem udělala především při obhajobě Jiřího Kájínka ve stejnojmenné kontroverzní kauze, kde ale opakovaně neuspěla s odvoláním.

Naivní voliči?

Prezidenta vidí především jako hlavu státu a reprezentanta občanů. „Musí hájit zájmy všech lidí včetně těch, kteří ho nevolili. Politici se většinou zaměřují jen na své voliče, vědí, na co budou slyšet. Proto se setkáváme s populistickými sliby. Vím, že prezident má v ČR velmi omezené pravomoci, ale umím vést dialog o tématech, která zajímají běžné občany. Lidé jsou profesionálními politiky dnes už unaveni.“ řekla advokátka. Přitom pro LP-live.cz v prosinci 2017 reagovala na otázku: Proč si myslíte, že se tak změnila nálada v naší společnosti v posledních letech? „Lidi jsou zhýčkaní, líní a hloupí. Slyší na to, co jim, kdo naslibuje. A když budete někomu stokrát opakovat, jak je to tady strašné, tak blbec tomu vždycky uvěří.“

Tak doufejme, že tím nemyslela své budoucí voliče.