Prezident 2023? Petr Pavel vnímá kandidaturu jako občanskou povinnost

ZDROJ FOTO: FB Petr Pavel

Prezidentské volby jsou sice ještě poměrně daleko, ale už se začínají postupně odkrývat možní kandidáti. Bude příštím prezidentem Petr Pavel? Rodák z Plané u Mariánských Lázní svůj život zasvětil vojenské službě a jako první Čech měl možnost připravit první jednotku AČR do NATO. Nezapřel ani spolupráci u předlistopadové vojenské rozvědky a členství v KSČ. Kdo je Petr Pavel a jaká je jeho minulost?

Vojenská služba

Generál Pavel po studiu vojenského gymnázia pokračoval v zaměření na Vysoké škole vojenské Vyškov, dále na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně. Jeho vysněná práce byla u výsadkářů, a proto musel vstoupit do strany KSČ, bylo to podmínkou. Dnes vstup do KSČ vnímá jako chybu a připisuje to jakési naivitě, jelikož do strany vstoupil i pro snahu něco změnit. Po výsadkářích zabrousil do zpravodajství a po vzoru otce se stal Vojenským zpravodajcem. Díky svým studiím angličtiny se mu dostalo možnosti erasmu na elitní vojenské škole v Británii a v USA. Znalost angličtiny mu dále pomohla v sbližování naší armády s jinými armádami NATO, jehož předsedou pro vojenský výbor se stal v červnu 2015. 

Zemanovi bodyguardi jsou jen ošetřovatelé s pistolemi

„Prezident Zeman je unavený a má potíže vykonávat všechny povinnosti spojené s funkcí hlavy státu, nevytváří to dobrý obraz a nepůsobí to důstojně, tvrdí Petr Pavel. Hrad by podle něj měl přestat předstírat, že prezident je zdráv, a využít třeba i kolečkového křesla. Vadí mu, že se prezident přestává vyjadřovat k zásadním věcem. Zároveň popisuje, že když byl ještě šéfem vojenského výboru NATO, musel často slova prezidenta Zemana uvádět na pravou míru,“ uvedl Pavel pro Prostor X. Jakousi kritiku oproti stávajícímu prezidentovi si neodpustil ani v rámci jeho bodyguardů, které označoval jen jako ošetřovatele s pistolemi. 

Spolu silnější

Iniciativa založená Pavlem byla nejprve zaměřená na lidi v první linii v rámci koronavirové krize a na ty, na které dopadla nejhůře. Pomocí sbírek tak pomáhali nejpotřebnějším. V březnu tohoto roku slavila iniciativa rok od založení a celkem tak podpořila 74 projektů v hodnotě 1 665 391,-. Mediálně a činný je tedy v poslední době velmi, narozdíl od jiných potvrzených kandidátů na prezidenta. Otázkou je, zda nezačal příliš brzy. 

Nejprve veškeré fámy o jeho kandidatuře na prezidenta falzifikoval s tím, že jakožto činný voják kandidovat nebude. Nyní je Pavel ve výslužbě a kandidaturu tak vnímá jako jakousi občanskou povinnost.