Prouza vytasil na vládu ironii: Jégrovky zmrzlým důchodcům budou rozvážet hasiči?

Ostře sledované jednání pondělní vlády, která mimo jiné jednala i o epidemické situaci. Rozhodla, že od středy se omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. To ale věhlasně zkritizoval také prezident Svazu obchodu a průmyslu Prouza. Na twitteru vtipkuje, že by s tím měla vláda vyhlásit program Covid-teplé prádlo pro důchodce, kteří budou stát fronty před obchodními domy.

„Nepočítají se do toho zaměstnanci prodejny,“ upřesnil po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný počty. S omezením počtu lidí v obchodech počítá nový epidemiologický systém (PES), který dává návod pro rozvolňování opatření či jejich přitvrzení. „Kraje budou řazené do pěti úrovní, od kterých budou odvislá také příslušná protiepidemická opatření. Nový systém hodnocení přinese lepší čitelnost a predikovatelnost epidemiologického vývoje,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Nyní v celém Česku platí opatření podle nejhoršího pátého stupně. I ten však umožňuje, aby se ve středu vrátili do škol žáci prvních a druhých tříd základních.

Tomáš Prouza nařízení kritizuje

Ministr připustil, že se ne se všemi asociacemi na tomto řešení dohodli. Obecně zástupci maloobchodníků nařízení kritizují, zvýší podle nich riziko nákazy. „Je pravda, že jsme se na těch patnácti metrech čtverečních neshodli s Hospodářskou komorou a se Svazem průmyslu a obchodu,“ tvrdí vicepremiér za ANO Karel Havlíček a dodal, že opatření jeden ku patnácti metrům čtverečním platí v Polsku a na Slovensku a žádné problémy tam nevznikly.

Svaz obchodu a cestovního ruchu takový optimismus ale nesdílí. Vládu opakovaně prostřednictvím svého prezidenta Tomáše Prouzy upozornil na to, že 15 metrů čtverečních je odborně nijak nezdůvodněný limit a  odkazoval k Německu, kde platí 10 metrů čtverečních. Podle něj opatření způsobí koncentraci lidí před prodejnami, výrazné fronty a větší mobilitu.

„Tipnete si někdo, kdy Andrej Babiš vyhlásí program Covid-teplé prádlo pro důchodce, kterým bude ve frontách zima? Jen jsem zvědavý, jestli ty nové jégrovky budou muset zase rozvážet hasiči…“, rýpl si ironicky do nelogičnosti vládního opatření Prouza, které s sebou přinese paradoxně vyšší riziko nákazy a další problémy.

Vláda také požádala o prodloužení nového stavu do 20. prosince

Blatný také odmítl plošné testování všech učitelů. Budou se testovat jen vybrané skupiny učitelů a žáků.

Počet nově nakažených koronavirem v Česku začal mírně klesat.  Když takové skóre vydrží až do středy, může vláda do konce týdne rozhodnout o tom, že pro celou Českou republika platila od pondělí opatření podle čtvrtého stupně rizika.

Vláda také požádá o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. Zatím je schválen do 20. listopadu.