17.listopad a exprezident Klaus demonstrativně zase bez roušky. „Omlouvat se nebudu,“ uvedl

Česko v úterý 17. listopadu slaví Den boje za svobodu a demokracii, který provázejí tradiční vzpomínkové akce i demonstrace. Mnozí státníci se zúčastnili vzpomínek na Národní třídě. Mezi nimi i bývalý prezident Václav Klaus. Ten se opět postaral o pořádný rozruch. V davu totiž výrazně vynikal, neměl nasazenou roušku. Po celou dobu ji měl pod bradou. Policisté tento případ předají do správního řízení.

Policie nejdříve na Twitteru upozornila, že se na Národní třídě vyskytli lidé bez roušek. „Policisté na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu,“ uvedla na sociální síti.

„Ze zákona se nemůžeme vyjadřovat ke konkrétním osobám. Jako policie na místě můžeme dát pokutu do 10 tisíc korun nebo můžeme přestupek oznámit. V tomto případě jsme zvolili druhou variantu,“ vyjádřil se pak pro iDNES.cz mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Klausovi tak ve správním řízení hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun. U bývalého prezidenta to nebylo poprvé, kdy byl spatřen bez pokrývky nos a úst. Stalo se tak i 28. října pře Obecním domem v Praze.

Exprezident svoje jednání nepovažuje za chybné. „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak za prvé to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal, co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat,“ řekl v nedávném rozhovoru pro ČTK. Klaus také nedávno uvedl, že koronavirus je více než pouhá nemoc, pokládá ji za nástroj k přeměně světa.