Metnar tvrdě stojí za armádou: Pokud dojde na škrty, rezignuji!

Státní rozpočet a diskuze okolo škrtů v obraně, je klíčovým tématem, které již nějaký pátek rezonuje ve společnosti. Komunisté tlačí Andreje Babiše k provedení škrtů v obranných výdajích o 10 miliard korun. Podle strany v této době není prostor pro výměnu zastaralých bojových vozidel či podobně starých vrtulníků. Premiér prozatím podmínku KSČM jasně vylučuje, pode něj je nutné, aby armáda měla moderní vybavení. Ministr Metnar v rozhovoru pro MF Dnes pohrozil, že složí funkci, pokud na škrty opravdu dojde.

Ministr obrany trvá skálopevně na svém tvrzení, že modernizaci armády nelze zastavit. Podle něho vojáci už dnes používají velmi zastaralou techniku, která se často i porouchá. Je to vidět například, když jsou vojáci nasazeni při povodních nebo jiných událostech. Investice jsou proto klíčové pro obstarání nové techniky. „Vojáci v tuto chvíli jezdí ve čtyřicet let starých autech. V první vlně epidemie to dělalo problémy a docházelo k závadám, když třeba vojáci pomáhali policii střežit hranice. Přesto by se musel zastavit i nákup nových přepravních a logistických vozidel,“ uvedl v rozhovoru.

Metnar za armádou stojí a brání ji hlava nehlava. Je přípraven i složit funkci, pokud Andrej Babiš komunistům ustoupí. Na přímou otázku, zda by v takovém případě opravdu rezignoval, odpověděl jednoznačně: „Samozřejmě“. Vzápětí svoji odpověď rozvedl. Podle něj si modernizaci zaslouží a přihlížet škrtům osobně nehodlá.

„Celý svůj život pracuji v oblasti bezpečnosti, vybudoval jsem si nějaký kredit. V případě, že bych viděl, že opravdu bude docházet ke škrtům, tak k tomu zaujmu postoj a vyvodím osobní odpovědnost. Mně není jedno, v jaké bezpečnostní situaci budou vyrůstat mé děti a vnoučata. Vojáci navíc pomáhají, kde mohou – nejen teď v době epidemie, a myslím si, že modernizaci výzbroje si už konečně zaslouží,“ zdůraznil v rozhovoru a pokračoval, že nasazení armády je časté také v nemocnicích či domovech pro seniory. Mimo jiné ministr obrany také vojákům v tomto kontextu poděkoval.

Podle svých slov pak neočekává, že by vypukla třetí světová válka, ale uvědomuje si, že bezpečnostní situace ve světě se zhoršuje.

„Světovou válku neočekávám, ale z těchto informací vnímám, že se bezpečnostní situace nelepší. Spíše se zhoršuje. Proto je třeba hrozby vnímat, a to jak v oblasti cyber, v používání bezpilotních prostředků, dronů, tak i v návaznosti na teroristické útoky. Nemyslím si ale, že nám hrozí třetí světová válka,“ vyloučil Metnar s tím, že vnímá zhoršující se bezpečností situaci. „Na druhou stranu tato zpráva vojenského zpravodajství je o tom, že situace se opravdu, ale opravdu zhoršuje a je třeba to řešit. Alfu a omegu v tom budou hrát velké mocnosti, nebo rovnou světové mocnosti,“ pokračoval.

Nakonec uvítal zvolení Joea Bidena 46. prezidentem USA. Podle něj se jedná o zkušeného politika, s kterým bude možné vést dialog.