Přikryl vědomě Rychtařík poradkyni hejtmana? Místo očkování frčí v Ústeckém kraji klientelismus

Ústecko – Jako scéna ze špatného filmu vypadá situace v Ústeckém kraji. Místo efektivní spolupráce a nastavení vhodných podmínek pro očkování se v kraji řešily „kšefty“ místní organizace hnutí ANO. Kdo je odpovědný za očkovací strategii a proč je Ústecký kraj na chvostu v rychlosti očkování?

Pro odpověď na tuto otázku je potřeba vidět, co se děje na pozadí boje s covidem. Bohužel se opět potvrdilo, že slibovat před volbami není to samé jako řádně vykonávat mandát a boj s korupcí se může snadno změnit na využívání výhod toho, kdo je právě u moci.

Mediálně proslavená poradkyně hejtmana Ústeckého kraje Vladislava Marschallová není jediná, kdo nese osobní odpovědnost za naplňování očkovací strategie. Ještě prvního dubna se jí zcela nepochopitelně zastal spolustraník Milan Rychtařík, místostarosta Loun a především člověk, který sedí ve funkci předsedy výboru pro zdravotnictví.

Mohl nevědět o tom, že je Vladislava Marschallová najata na práci, kterou nevykonává a zároveň za to bere tučný honorář? Asi stejně jako nevěděl šéf svazu Martin Malík o aktivitách Romana Berbra.

Neschopný manažer?

Ať tak či onak, Rychtařík měl společně se svým týmem nastavit podmínky do takových parametrů, aby bylo naočkováno co nejvíce občanů. Zatím se mu to jaksi nedaří a lze se domnívat, že obrat k lepšímu jen tak nenastane. Ústecký kraj se dle portálu Hlidacipes.org dostal na poslední místo v rychlosti očkování.

A když něco nefunguje, jak má, je dobré se ptát, proč tomu tak je. Přednost dle všeho dostávají osobní zájmy a zdraví občanů je v dáli za horami. Kdyby byl Milan Rychtařík manažerem sportovního týmu, dávno už by ve své funkci nebyl.

Narušená důvěra

První rána pro důvěryhodnost krajské koalice ANO, ODS a Spojenců pro kraj bylo neomalené chování poradkyně Marschallové. Ta byla v rámci společnosti Krajská zdravotní a.s. (sdružuje velké nemocnice Ústeckého kraje pod jeden subjekt) jmenována do funkce koordinátorky očkování, a tuto činnost Krajské zdravotní fakturovala.

Jenže místo očkování se poradkyně věnovala jiným činnostem. Co naplat, že zrovna na rychlosti očkování závisí to, jak rychle se zvládne návrat k normálnímu životu. Poté, co vyšlo najevo, na jakou odměnu si přišla za práci, kterou neodváděla, musela se poroučet ze svých funkcích. Na co přišli novináři?

Vymyšlené faktury

Že šlo o podvodné faktury, neboť Marschlallová se ve dnech, kdy vykázala práci koordinátorky očkování pro Krajskou zdravotní, prokazatelně zabývala zcela jinou činností, spojenou s politickým působením hejtmana. To je možná jedno z vysvětlení, proč je na tom Ústecký kraj tak špatně. Místo očkování a zajištění podmínek pro personál se hrají hry, které mají zajistit účastníkům osobní prospěch. Co je ještě více alarmující, že se vše odehrálo na pozadí celospolečenské zdravotnické krize, kdy mají lidé jiné starosti.