Exministr vnitra Langer se dostal do křížku s policií: Čeká jej přestupkové řízení

S příchodem jara celorepublikově upadá lidská zodpovědnost za dodržování opatření. V ulicích měst se pohybují lidé bez nasazených respirátorů, parky a náplavky jsou každý víkend přeplněné lidmi a život města se tak alespoň z části probouzí. Bývalý ministr vnitra, Ivan Langer, je jedním z mnoha, který vnímá některá nařízení vlády jako nelogická.  

Od samého zavedení roušek se Langer vyjadřoval negativně k nařízení nošení ochrany respiračního ústrojí ve venkovních prostorách, a kritizoval tak jednání vlády. „Kde chybí Rozum, promlouvají zákazy, příkazy, nařízení, obušky, chvaty, hmaty, zakleknutí, pouta,“ vyjadřuje se na svém Facebookovém profilu. 

Langer sdílel zážitek spojený s neuposlechnutím . Do křížku s policií se dostal v momentě, kdy se procházel prázdnou ulicí v Praze bez nasazeného respirátoru. Projíždějící hlídka ho okamžitě konfrontovala a požadovala ho o uposlechnutí příkazu nasazení respirátoru. To ale Langer odmítl, čímž se dopustil přestupku, čeká ho tak soudní řízení. 

R jako rozum?

Na vládou propagované heslo „Pravidlo tří R“ se Langer neúspěšně dovolával po dalším bodu. Ruce, roušky, rozestupy podle něj nezahrnují jedno z nejdůležitějších předpisů – rozum. Pokud se tedy jakýkoliv občan pohybuje sám v prázdných ulicích, podstupuje pravidelně PCR testy, je rozum nemístný? Je zde potřeba uvézt rozdíl mezi úplným a rozumovým odmítáním roušek a respirátorů. Langer patří mezi ty, kteří sami dokážou zhodnotit situaci, kdy je potřeba toto opatření dodržovat. Při styku s lidmi je ochrana na místě, při venkovní procházce nikoliv. Jako omezování svobody označoval dění v republice již na samém začátku pandemie. 

Závěrem Langer vyjadřuje svůj postoj ke správnímu řízení. Jakožto lékař a právník hodlá osobní názor a důvody svých činů obhájit. Za svými výroky v souvislosti s nekompetentním jednáním vlády v době pandemie a nařizováním nesmyslných opatření stojí a hodlá je veřejně vyjadřovat i nadále.