Pravicová koalice se upekla pod sochou levicového Masaryka: Blok ODS, KDU a TOP09 potáhne káru do voleb 2021

A je to tady! Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová se domluvili na společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021, které v úterý zpečetili Memorandem o spolupráci. Pravicové strany tak učinili pod sochou prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který se netajil myšlenkami blízkými levicové sociální demokracie.   

I přesto, že do sněmovních voleb zbývá ještě rok, politické strany nezahálí. Jeden blok v úterý formálně zpečetil svoje směřování. Dalším uskupením patrně bude dvojce Pirátů se Starosty, kteří také směřují k dohodě o spolupráci.

„To, co všichni potřebujeme, je naděje, odvaha a dobré zprávy. Dnes pro vás jednu dobrou zprávu a naději mám. Tři středopravicové strany – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 – chtějí do příštích parlamentních voleb kandidovat společně, což jsme dnes stvrdili podpisem Memoranda o spolupráci“, napsal nadšeně na Twitteru šéf ODS Petr Fiala s tím, že občanům chtějí nabídnout alternativu k populismu.

„Spojili jsme se, abychom občanům nabídli naději, že naši zemi přestane ovládat populismus, lži a prázdné sliby. Máme odvahu a zkušenosti dělat věci, které považujeme za správné. Odvaha dělat správné věci je přesně to, co ČR potřebuje a co očekávají i její obyvatelé“, pokračoval Fiala.

Podobné nadšení sdílí i Marian Jurečka, šéf KDU-ČSL. „Spojujeme síly, aby v této zemi mohla nastoupit vláda, která nebude hledět jen na jedno volební období, ale na budoucnost naší země“, napsal a dodal, že tam kde je vůle, je i cesta. „Společně pomůžeme vrátit naši zemi tam, kam patří. Best in covid už dál nechceme. Všichni musíme táhnout za jeden provaz a my chceme jít příkladem. Prosperitu naší zemi zajistí jen odpovědná vláda, která se bude dívat do budoucnosti a přesně o to nám jde“, apeluje bývalý ministr zemědělství.

Trojblok také jednal se zástupci STAN, zda by se nechtěli do koalice zapojit. Předseda hnutí Vít Rakušan se ale rozhodl jít jinou cestou, uvedl Jurečka.

Šéfka TOP09 Markéta Adamová Pekarová zase uvedla, že je potřeba vrátit zemi demokratické hodnoty. „TGM: „Má-li naše demokracie nedostatky, musíme překonávat tyto nedostatky a nikoliv samotnou demokracii.” Spojenectvím s ODS a KDU-ČSL chceme současné problémy naší demokracie překonat, vrátit zemi hodnoty a připravit ji na budoucnost. Společně s Vámi to dokážeme“, uvedla s nadšením.

O společném postupu ve volbách jednají také Piráti s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Celostátní výbor STAN začátkem října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně se stranou vedenou Ivanem Bartošem o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů. Piráti budou hlasovat o spolupráci začátkem listopadu.