Exministr zdravotnictví Němeček soptí. Hygiena mu poslala do špitálu kontrolu na covidovou jednotku  

Svatopluk Němeček býval ministrem zdravotnictví (ČSSD), dnes vede nemocnici v Bohumíně. Práce má tudíž teď až nad hlavu. Není divu, že ho proto doběla vytočila kontrola, která se u něj objevila na pokyn hlavní hygieničky Jarmily Rážové.

Už i „nevěřící Tomášové“ začínají tušit, že se Česká republika mílovými kroky přibližuje kolapsu nemocnic. V některých místech v zemi jedou zdravotníci už téměř na hraně svých možností.  Tomuto stavu se blíží i nemocnice v Ostravě- Bohumíně, hlavně místní takzvaná covidová jednotka.

Aby toho nebylo málo, dorazila tam v úterý kontrola pracovnic ostravské hygieny. V době, kdy již téměř nefunguje trasování nakažených, dorazily na místo, které má nyní pod palcem bývalý ministr zdravotnictví Němeček, zkontrolovat dodržování opatření. „To je doslova plivnutí do tváře zdravotníkům,“ naštval se Svatopluk Němeček.

Byl to Adam Vojtěch, kdo ho před časem odvolal

Ten se po svém odchodu z politiky v roce 2016 vrátil do funkce ředitele FN Ostrava. O dva roky později, v únoru 2018 ho nechal odvolat dnes již rovněž exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Tehdejší rozhodnutí zdůvodnil manažerskými pochybeními, která podle něj vedla mimo jiné k personální a odborné destabilizaci nemocnice.

„Tak si představte, že v situaci a emocích, v kterých se momentálně zdravotníci nacházejí, v době, kdy se převlékají do speciálního obleku, aby mohli mezi covidové pacienty, vám někdo zavolá, abyste se věnovali hygieně. Nevím, jestli jim to nedochází, v jaké náladě a pocitech zdravotníci teď jsou. A představa, že v době, kdy se situace zhoršuje každým dnem, budou tito zdravotníci provádět hygienu po oddělení, je neskutečná. Říkám si, jestli vůbec ještě žijeme v normálním státě,“ posteskl si Němeček. A protože bylo znát, že se ho kontrola v takové vypjaté chvíli velmi dotkla, svěřil se se svým rozhořčením i na Twitteru.

„Tomu neuvěříte! Zdravotníci i v naší nemocnici už fakt neví, co dřív. A tak je dneska přišly zkontrolovat dvě pracovnice z hygieny. Jestli prý dodržujeme všechna nařízeni ministerstva ke kovidu, máme všechny papíry v pořádku a tak. Chtěly na i covidovou jednotku, ale zapomněly si vzít ochranné obleky,“ uvedl z pozice ředitele bohumínské nemocnice.

Hygieničky přišly na kontrolu, neměly ale ani ochranné pomůcky

V úterý totiž pracovnice ostravské hygieny přišly kontrolovat dokumenty a řád k zacházení s covidovými pacienty. I když prý rovněž toužily po návštěvě covidového oddělení, nebyly vybavené ochrannými pomůckami a předpokládaly, že jim budou poskytnuty z kontrolované nemocnice.

„To jsem odmítl s odůvodněním, protože pomůcky máme pouze tak akorát pro naše zaměstnance. Poté se úřednice urazily a odešly,“ zopakoval v SMS zprávě pro vysokahra.cz Němeček.

Rozhodl se tedy, že se pokusí přijít „záhadě“ nevhodného načasování kontroly v jeho nemocnici na kloub. Zavolal proto ředitelce Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavle Svrčinové a trval na odpovědi na to, kdo ženy pověřil, aby do Bohumína jely. Ukázalo se, že ostravská šéfka hygieny je v tom nevinně.

„Paní ředitelka Svrčinová po mém telefonátu uznala, že byla chyba žádat po nás ochranné prostředky. Skutečně nejsme povinni vybavit prostředky i případné kontroly. Příkaz k dnešní (úterní) kontrole nemocnice prý přišel z Prahy. A to od hlavní hygieničky Jarmily Rážové,“ řekl Svatoluk Němeček.

Podle Němečka šlo o plivnutí do tváře přetíženým zdravotníkům

Dodal, že blokovat za této situace kapacity hygieny, které přitom nestíhají dělat práci, kterou bychom od nich potřebovali a místo toho je posílat na kontroly nemocnic, je naprosto absurdní. Nemocnice přece samy vědí, co mají dělat. Nepotřebují k tomu na příkazy hygieny,“ uzavřel exministr zdravotnictví popis prekérní situace, které musel čelit.

Svatopluk Němeček je lékař a český politik spojený se sociálními demokraty. Od ledna toku 2014 do listopadu 2016 byl ve vládě Bohuslava Sobotky ministrem zdravotnictví. Před tím v letech 2005 až 2014 a následně opakovaně v rozmezí roku 2016 až 2018, byl ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava.