Čunek z kola venku, Jurečka soptí. Nová „čtyřkolka“ vypekla lidovce

Na Zlínsku přituhuje. Povolební vyjednávání v kraji totiž nabralo dramatický spád. V kraji se  schyluje ke koalici vítězného hnutí ANO s Piráty, ODS a ČSSD. ODS a Piráti se tak museli rozhodnout, co je menší zlo, zda spolupracovat s Jiřím Čunkem, kterého před volbami kritizovali, nebo s regionálním ANO, do kterého se dlouhodobě „naváží“ zase na celostátní úrovni.  Lidovci postup stran nechápou.

O pravděpodobném vytvoření koaliční vlády s Piráty, ODS a ČSSD hovořil lídr vítězného hnutí ANO Radim Holiš už krátce po volbách. Uskupení se totiž výrazně profiluje proti plánované stavbě nové zlínské nemocnice, kterou prosazuje současný hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Nicméně do poslední chvíle se nevědělo. Do hry totiž také vstupovala i možná koalice těsně druhých lidovců s Piráty, hnutím STAN a s ODS.

Na stole tak bylo dilema, před které byli Piráti a ODS postaveni. Co je menší zlo, raději spolupracovat s Čunkem, kterého před volbami kritizovali, nebo s regionální částí ANO, přestože se v celostátní politice vůči ANO ostře vymezují.

„S ODS jsme vytvořili dvojblok a ještě jsme nebyli rozhodnutí, do jaké koalice půjdeme, tato varianta je preferovanější. Podepíšeme memorandum o koaliční dohodě, pak ji budeme schvalovat ve vnitrostranickém referendu během pár dnů. Vedení nám nezasahuje do jednání, je to na krajském sdružení. S hnutím STAN se neshodujeme nejen na otázce nemocnice, ale i na dalších věcech,“ prohlásila podle serveru iDnes.cz Hana Ančincová, která vedla kandidátku Pirátů.

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) postup stran nechápe. „Překvapení, že Piráti a ODS chtějí jít do koalice s ANO a ČSSD, nechápu to. S ČSSD, která zadlužila tak obrovsky krajské nemocnice a s ANO, takový postup opravdu od těchto dvou stran nechápu!“, zuří politik a odkazuje k příspěvku senátorky Šárky Jelínkové, předsedkyně zlínské organizace lidovců. Ta vyjádřila lítost nad vzniklou situací.  „Ve Zlínském kraji vznikla koalice. Jsou v ní ANO, ČSSD, ODS, Piráti. Škoda, navrhovali jsme koalici, kde by ANO nemuselo být. Přišli jsme i s tím, že náš lídr @CunekJiri nemusí být hejtmanem a nemusí být ani v radě. Piráti a ODS radši udělali koalici s ANO. Škoda“, reagovala na vývoj povolebního vyjednávání politička.

Piráti totiž při jednání s KDU-ČSL přišli s požadavkem, aby se Čunek vzdal křesla zastupitele, což lidovci kategoricky odmítli. Krajské volby ve Zlínském kraji vyhrálo ANO, které bude mít v novém zastupitelstvu devět členů, stejně jako těsně druhé KDU-ČSL. Po šesti zastupitelích získali Piráti a STAN, pět zastupitelů bude za ODS, čtyři za ČSSD a po třech budou mít SPD a Trikolóra.