Pokleknout nebo hajlovat. Gesto jako gesto. Foldyna BLM přirovnává k novodobým nacistům

Čeští fotbalisté ve středu v Glasgow prohráli 1:0 se Skotskem. Diváky ale nejvíce pobouřilo, že si čeští fotbalisté po hvizdu rozhodčího klekli jako gesto sympatie s hnutím Black Lives Matter. Klečící fotbalisty by bylo možné přirovnat k nacistickému hajlování. Gesto jako gesto. Hlasitě byl slyšet poslanec Jaroslav Foldyna, který ve svém komentáři přirovnal hnutí  BLM k novodobým nacistům.

Na sociálních sítích se strhla přestřelka názorů. Někdo fotbalisty chápal a někdo s nimi neměl slitování. Do tábora vyhraněných odpůrců by se bezesporu počítal Jaroslav Foldyna. „Pro mě osobně ti lidé skončili. Nechci už o nich slyšet, nechci je vidět, nechci už o nich nic vědět. Nereprezentují ani mě, ani moji rodinu, ani moji zem,“ napsal ve svém komentáři pro Parlamentní listy.

„Když nacisté v roce 1936 chtěli na olympijských hrách demonstrovat svoji nadřazenost, tak si po sportovcích nechtěli, aby před nimi poklekli. Buď je to nenapadlo, nebo si to netroufli, a tak tehdy stačil „jen“ nacistický pozdrav. To však novodobým nacistům v roce 2020, svoloči, jež se schovává za zkratku BLM, nestačí. Chtějí nás vidět na kolenou, chtějí, abychom veřejně demonstrovali naši bezpodmínečnou podřízenost“, pokračoval Foldyna.

V Americe kvůli podpoře BLM po několika útocích policistů na černochy dokonce přerušili na pár dní snad všechny sportovní soutěže a pokleknutí před zápasem už se mnohdy bere jako samozřejmost. V českých kruzích je však toto gesto nevídané.

Jak to bylo v roce 2018

Švýcarští reprezentanti Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka dostali za politická gesta při oslavě gólů v utkání mistrovství světa v Rusku se Srbskem v roce 2018 pokutu. Podle disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA musel každý zaplatit 8680 eur. Zápas mezi Srbskem a Švýcarskem s několika hráči albánského či kosovského původu měl politický podtext. Kosovo, kde žijí převážně Albánci, v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, Srbsko však jeho samostatnost neuznává a mezi oběma zeměmi panuje nepřátelství. Xhaka se Shaqirim napětí ještě přiživili. Oba své góly, kterými otočili skóre zápasu z 0:1 na konečných 2:1, oslavili gestem připomínajícím orla ze znaku Albánie, kde mají oba své kořeny. Pravidla FIFA však zakazují politizaci fotbalu, a tak federace fotbalisty potrestala.