Přepsal dějiny a děkuje: Dominik Hašek chválí české fotbalisty za poklek. Podle Okamury je gesto rasismem

Sociální sítě se bouří.  Rozruch vyvolal počin české fotbalové reprezentace, která ve středu prohrála se Skotskem 0:1. Spíše než nad výsledkem zápasu se veřejnost pozastavuje nad chováním reprezentantů před startem utkání. Čeští fotbalisté společně s rozhodčími a skotskými hráči poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Vše se událo po dohodě s UEFA. Hokejová legenda Dominik Hašek vyjádřil fotbalistům díky, Tomio Okamura je zase poslal do „háje“.

Bývalá hokejová legenda Dominik Hašek fotbalistům poděkoval.  „Díky kluci. Bylo krásné, když jsem jako sportovec mohl podpořit něco, o čem jsem byl přesvědčen, že je správné a viděli to miliony lidí a mělo to na ně vliv. Jsem rád, že naši současní reprezentanti podporují boj proti rasismu“, napsal Hašek na Twitteru.

Hnutí totiž ve Spojených státech upozorňuje na rasismus a někteří podporovatelé se v USA účastní násilných protestů.

Druhý tábor  v české společnosti zase brojí, že politika do fotbalu nepatří. Ostře se také vymezil například Tomio Okamura, který českou reprezentaci rázně zkritizoval. „Fotbalisté z české reprezentace poklekli symbolicky před rasisty z Black lives matter. Podporují snad, aby tu hořely ulice, a podporují rasismus proti bělochům? Za to jsou placeni velkými dotacemi ze státního rozpočtu? Kdyby se radši soustředili na to, aby vyhráli…“, obul se do českých fotbalistů šéf SPD.

Pokleknutí před začátkem sportovní události v souvislosti s podporou hnutí BLM se stalo v posledních měsících téměř standardem. Ať už před zápasy anglické fotbalové Premier League či závody Formule 1. upozorňuje na rasismus a jejichž někteří podporovatelé se v USA účastní násilných protestů, poklekla i česká fotbalová reprezentace.