Znepokojující zpráva z Příbramska. Policisté se museli bránit, mladík to nepřežil

Sanitka

Březnice – Zásah policie nepřežil 24 letý muž. Upadl do bezvědomí a v pondělí v nemocnici zemřel. Byl zákrok policie přiměřený? 

Incident se stal v Březnici na Příbramsku. Předcházela mu potyčka čtyř mladých lidí, které se snažila policie zabránit. Domluva k rozehnání potyčky nestačila, a tak policie nasadila slzný sprej. Jakmile začal donucovací prostředek působit, lehl si jeden z výtržníků na zem a policista mu spoutal ruce pouty. Ze země se už nezvedl. Upadl do bezvědomí.

Strážníci okamžitě zavolali sanitku a mladík byl ihned převezen do nemocnice. V pondělí nemocnice oznámila, že zemřel. Případ se nejdříve vyšetřoval jako těžké ublížení z nedbalosti. Po mladíkově smrti se překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti. 

Motiv potyčky není znám a policie zatím ani nevyslechla policistu, který sprej použil, protože je na dovolené. Byl tedy zásah policie oprávněný, nebo tu máme druhého George Floyda?

„Kriminalisté se případu intenzívně věnují a provádějí veškerá potřebná šetření k objasnění okolností incidentu, po kterém následně zemřel 24letý mladý muž,“ uvedla mluvčí Policie ČR Vlasta Suchánková

Rom zemřel při zásahu policie

Podobný případ se v ČR už jednou stal. V Teplicích nepřežil policejní zásah Rom, kterého se snažili policisté zpacifikovat, kvůli jeho výtržnictví. Lékař sice konstatoval, že za smrt mohou drogy, nicméně Rada Evropy podala podnět k přezkoumání celého případu. 
Mladík byl agresivní a policisty škrábal a kousal. Při zásahu ho policisté zaklekli nohy, ramena a krk. Muž po několika minutách ztratil vědomí. Cestou do nemocnice v sanitce zemřel.

Zásah způsobil na sociálních sítích velká poprask. Celý incident nahrály bezpečností kamery, na kterých je jasně vidět kolemjdoucí lidi, kteří strážníky upozorňují, že se mladík dusí. Předávkování drogami nakonec potvrdila i soudní pitva