Ukradl pár žiletek a hrozí mu dva roky vězení. Opravdu si půjde sednout?

žiletky

Praha – Za krádež pár obyčejných žiletek, dva roky natvrdo. Tento nemilý verdikt si vyslechl zloděj, který během nouzového stavu kradl v obchodě. Trest se mu zdál příliš tvrdý, a tak se zkusil odvolat. Odvolání se dostalo až k Nejvyššímu soudu.

Krádež se stala na Plzeňsku loni v květnu. Recidivista ukradl ze stojanu se zbožím dvě balení náhradních, pánských, břitů za 2198 kč. Břity strčil do batohu a bez problémů prošel bez placení okolo pokladny. Daleko však nedošel. Ihned, co vyšel z obchodu ho chytila ochranka a zadržela. Zlodějíček měl tu smůlu, že kradl během nouzového stavu. Pokud je totiž stát v ohrožení, probíhá válka, nebo se v něm odehrává nějaká živelná pohroma, či jiná život ohrožující událost, trestají se trestní činy a přestupky mnohem přísněji. Trestní sazba je ve stavu nouze od dvou do osmi let.

Zloděj má šanci na nižší trest

28 měsíců nepodmíněně se žiletkovému zloději zdálo příliš. Rozhodl se odvolat k Nejvyššímu soudu, který se ho zastal. Rozhodl, že krádeže během pandemie se mají trestat přísněji jen tehdy, pokud přím souvisejí s pandemickou situací. Pokud by, zloděj, kradl namísto žiletek například respirátory, je možné mu udělit tak vysoký trest. Jak to tak vypadá, obyčejné žiletky ho do vězení jen tak nepošlou.