Po internetu běhá „Profantova“ občanka s údaji. Autor si na pirátovi vtipně zgustnul

Zákon o občanských průkazech podstoupil minulý týden druhé čtení ve Sněmovně. Předkladatel Ondřej Profant (Piráti) usiluje o vyškrtnutí údaje pohlaví z povinnosti uvádění v občanském průkazu. Tvrdí, že vypuštění této kolonky by napomohlo k tomu, aby nedocházelo k nedorozumění. Tohoto se okamžitě chytli tvůrci vtipů a vytvořili občanský průkaz samotného Profanta. Nebyli jediný, kdo se novely chytl ve vtipu, Tomáš europoslanec Tomáš Zdechovský (KDÚ-ČSL) si také neodpustil pár vtipných připomínek. 

Piráti chtějí jít s trendem. Podle nich je uvádění pohlaví zbytečný údaj, který se již nepoužívá. Postoj může jít ruku v ruce se světovým trendem, kdy se v zahraničí někteří lidé staví k tomu, že nespadají ani pod jedno pohlaví a jsou tzv. non-binary. Profant upozorňuje na to, že pohlaví nepatří mezi nezbytné údaje. „V neposlední řadě by návrh ulehčil život i tisícům trans a nebinárních lidí. Ti mají v občanském průkazu často uvedeno pohlaví, které neodpovídá jejich identitě a vzhledu, a tak způsobuje problémy v každodenním životě např. na poštách, úřadech a dalších místech,” vysvětluje Profant. 

Na internetu se objevil vzor občanského průkazu Profanta, jehož autor si dal práci s tím, veškeré zobrazované údaje sepsat extrémně aktivisticky. Nechybí binární řeč nuly -jedničky jako číslo dokladu, neutrální jméno TO, jakož i další náležitosti. Vše zakončeno symbolicky ikonou Fragile (křehký).

 

Jméno a příjmení? Stačí přezdívka! 

K nejhlasitějším kritikům mimo ČR patří europoslanec Zdechovský. Přestože podporuje změnu, nevadilo by mu, aby byla možnost nahradit pohlaví takzvanou genderovou identitou, tedy tím, jak se člověk cítí, nikoliv tak, jak se řadí biologicky. 

Zdechovský neotálel s tím, z návrhu si lehce vystřelit a sepsat ironický komentář. „Mnohé z vás také určitě napadne, proč by nebylo možné zrušit povinnost uvést v občance svoje celé úřední jméno? Vždyť je to naprostá zbytečnost. Stačilo by uvedení přezdívky, pod kterou je daná osoba všeobecně známá. Pokud je člověk známější pod nějakou přezdívkou, může být jeho identifikace dokonce mnohem snazší. A naopak uvedení oficiálního jména a příjmení může v některých případech odhalení identity ztěžovat podobně jako zastaralé kategorie muž a žena v případě pohlaví. Bohužel i zde Piráti při prosazování progresivní agendy naprosto selhávají,“ uvádí na svém blogu. 

Přijetí návrhu by tedy znamenalo to, že pohlaví by se stalo nepovinným údajem, stejně jako rodinný stav. Nejedná se tedy nakonec o úplné vyškrtnutí tohoto údaje, jak bylo prvně avizováno, občané by mohli mít možnost volby.