Proč Hnilička rezignoval? Audit v tom údajně neměl roli

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička rezignoval. V pondělí své rozhodnutí sdělil premiérovi Andreji Babišovi. Jeho odstoupení z funkce podle něj nemá nic společného s jeho účastí na veřírku v Teplicích ani s auditem smluv. 

Hnilička na tiskové konferenci jako důvody rezignace uvedl velké pracovní vytížení v posledních měsících. „Nejednalo se o impulzivní rozhodnutí, o tomto odstupu jsem přemýšlel již dlouho,” vysvětloval Hnilička. Popisoval velký tlak, který byl na něj a jeho rodinu vyvíjen od událostí z konce ledna, jež nespecifikoval, ale právě v tomto období došlo k odhalení tajně konané oslavy Petra Bendy, která byla svého času nelegální, vzhledem k epidemiologických opatření v rámci koronaviru. 

Audit NSA prý také není důvodem. K tomuto se vyjádřil na tiskové konferenci jasně a stručně. Na nalezené nesrovnalosti NSA reagovala a proces není stále u konce. Babiš měl ale jasné stanovisko, pokud by se potrvdily nějaké přešlapy. “Pokud audit v pořádku nebude, tak pan Hnilička tam nebude,“ tvrdil premiér v březnu tohoto roku. Server Neovlivni.cz zas poukazoval na to, že právě tato jedna jeho věta dostala Babiše do pasti. Před volbami nechtěl a nemohl za Hniličku sehnat náhradu, ale tou větou se dostal do pasti. Rozhodování mu tedy Hnilička ulehčil sám. 

Úleva?

Někteří opoziční politici odchod vítají, jako například Jakub Janda (ODS), který je zastánce toho, že měl rezignovat dříve. „Mohl tak ušetřit nejen svoji pověst, ale především zachovat kredibilitu nově zřízené Národní sportovní agentuře, která je životně důležitá pro podporu sportu v naší zemi,“ komentoval Jurečka. 

V lednu rezignoval jako politik, nyní i jako předseda NSA, prozatím o dalším politickém působení nepřemýšlí: „Nemyslím si, že budu dál pokračovat na politické scéně. Rád bych pokračoval na té sportovní, odkud jsem přišel.“ Dále přiznal, že má nějaké nabídky z hokejového prostředí, ale jako prioritu teď vidí odpočinek.